James Cameron a Google chtějí těžit vzácné kovy na asteroidech

24. dubna 2012 v 17:32 | Kategorie: Vesmír

Hollywoodský režisér James Cameron nebo ředitelé společnosti Google patří podle agentury Reuters mezi podporovatele společnosti Planetary Resources, která chce těžit vzácné kovy a nerosty na asteroidech prolétávajících kolem Země.

James Cameron a Google chtějí těžit vzácné kovy na asteroidech James Cameron a Google chtějí těžit vzácné kovy na asteroidech, Ilustrační foto:SXC

Planetary Resources, která byla založena už před třemi lety, má sídlo ve městě Bellevue ve státu Washington. Zpočátku se bude zaměřovat na vývoj a prodej levných robotických vesmírných lodí na průzkum asteroidů. Do dvou let by měla předvést ukázkovou misi na Měsíc.

Do deseti let by pak společnost chtěla postoupit od prodeje robotických stanic na oběžné dráze k prospektorské činnosti. Chce pracovat na některých z tisíců asteroidů, které kolem Země v relativně malé vzdálenosti prolétávají, a těžit z nich nerosty.

Cílem projektu je otevřít možnosti získávání nerostných zdrojů z vesmíru soukromým firmám. Prodej těchto materiálů by totiž měl přinést velké zisky. Ty by pak měly být využity nejen pro další těžbu, ale i pro podporu zkoumání vesmíru.

Roboty by měly získávat také vodu, protože mnoho asteroidů je bohatých na tuto tekutinu. Ta by se pak prodávala z vesmírných zásobníků letům s lidskou posádkou. To by znamenalo značnou úsporu nákladů, protože voda by se nemusela na oběžnou dráhu dopravovat ze Země, ale čerpat přímo ve vesmíru.

Vesmírná voda by byla navíc nejen zdrojem tekutin pro astronauty, ale sloužila by jim také k pěstování rostlin nebo jako zdroj vodíku a kyslíku.

Skutečný zisk by měl přijít až za několik desetiletí především z prodeje vytěžených platinových kovů a vzácných materiálů. Peter Diamandis, jeden ze zakladatelů firmy, řekl, že na třicetimetrovém asteroidu je při dnešních cenách platina za 25 až 50 miliard dolarů (475 až 950 miliard korun).

Diskuse k článku |  přidat příspěvek

K tomuto článku nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a přidejte komentář k tomuto článku.