Video: Hackeři využívají možná i váš počítač k vykrádání cizích účtů

15. dubna 2011 v 19:45 | Kategorie: Bezpečnost

FBI rozprášila skupinu hackerů, kteří využívali počítače k ůtokům. Mezi zneužívané počítače patřily i nekteré v Česku. Ty hackeři na dálku ovládali.

Video: Hackeři využívají možná i váš počítač k vykrádání cizích účtů Video: Hackeři využívají možná i váš počítač k vykrádání cizích účtů

Takto vytvořenou síť počítačů využívali podvodníci k vykrádání účtů aniž by o tom majitelé počítačů doteď věděli.

Kolik napadených počítačů skutečně může být i v Česku, zatím není jasné. Čeští policisté teď čekají zda je FBI požádá o pomoc a spolupráci. Pokud podobná žádost přijde, policie může zazvonit i u kohokoliv z nás.

 

Anketa | další ankety

Jaký antivir používáte?

AVG (317)
 
ESET (434)
 
Norton (126)
 
Avast (693)
 
Jiný (190)
 
Celkem hlasovalo 1760 čtenářů

 

Zneužití vašeho počítače přitom funguje v tichosti a tajně. Počítač se součástí pirátské sítě stane tak, že ho hackeři nakazí virem. Třeba z webových stránek. Ihned nad ním získávají kontrolu. Dokážou ho pak využívat tak jak oni chtějí.

Podle úřadů se tomuto organizovanému gangu podařilo do více než dvou milionů počítačů nainstalovat virus Coreflood, s jehož pomocí útočníci ukradli možná až 100 milionů dolarů.

Coreflood vytvořil z infikovaných počítačů tzv. botnet, který zachycoval osobní data uživatelů. Díky němu pak mohli hackeři provádět rozsáhlé krádeže z bankovních účtů.

Coreflood je detekován produkty ESET jako Win32/Afcore a jeho první útoky jsou datovány na rok 2001. Jak uvedl David Harley, bezpečnostní expert ESETu, největší aktivitu zaznamenal tento botnet mezi roky 2007 až 2009 (nejsilnější vzrůst této hrozby je pak zaznamenán na konec roku 2008).

“V roce 2010 jeho aktivita klesala, nicméně v posledních měsících byl opět na vzestupu a tak byl zásah proti němu dobře načasovaný. Význam Corefloodu není ani tak ve velikosti samotného botnetu, jako spíš ve velikosti finančního podvodu a v množství odcizených osobních údajů (především čísel bankovních karet, přístupových údajů do bankovních účtů a sociálních sítí). Botnet nebyl zaměřen na rozesílání spamu nebo DDoS útoky: musel pracovat skrytě. Následky rozbití této sítě tak nemusí být mnoha lidem jasné: počet rozeslaného spamu dramaticky neklesne, potenciální oběti, které zásah zachránil, se o tom ani nemusí dozvědět. V každém případě, s botnety se to má stejně jako s autobusy: jakmile jeden »ujede«, hned je tady další,” uvedl dále bezpečnostní expert David Harley.

FBI pak dále uvedla, že většina operací gangu se odehrávala na území Spojených států. Spekuluje se ale také o tom, že zločinecká skupina pocházela z Ruska.

Americké úřady tak letos slaví další úspěch v boji proti kyberzločinu. Kromě zneškodnění viru Coreflood se jim letos v březnu podařilo zablokovat botnet Rustock, který byl jedním z největších producentů e-mailového spamu.

 

Jak funguje napadení a zneužití počítače?

- Online Scanner, který zdarma zkontroluje vaše PC najdete zde

- Antivir v češtině a zadarmo můžete stáhnout zde

Diskuse k článku |  přidat příspěvek

 • Re: Antivir?
  15.05.2011 19:17Karel (Anonym)
  A co dát jiný????? …

 • Antivir?
  14.05.2011 15:39Pavel (Anonym)
  V anketě vám chybí možnost žádný, případně nepotřebuji (unix).  …

 • PeerBlock nainstalovat
  18.04.2011 21:18pavel (Anonym)
  PeerBlock nainstalovat ukáže např při spuštění skype, jak se skype snaží spojovat se desítkami ser…

Celkem 3 komentáře, poslední komentář vložen 15. května 2011 v 19:17, přejít do diskuse ...