SDÍLEJTE

Pokud v rodinném domku, na chatě nebo chalupě stále topíte uhlím, možná jste již o vynikajících vlastnostech antracitu slyšeli. Že ne? Pak si o tomto speciálním typu černého uhlí přečtěte více.

Co je to vlastně antracit?

Jde o černé uhlí s nejvyšší jakostí, vysokým obsahem uhlíku a naopak nejnižším obsahem těkavých látek a maximálně 10 % popela. Při svém vzniku byl vystaven velkému teplu a tlaku. Antracit je poměrně vzácný, těží se totiž pouze v několika zemích, mezi nimiž dominuje Čína. Na pohled ho poznáte podle silného lesku, kterým až připomíná kov.

Výhody antracitu

Jedním z hlavních důvodů, proč mnozí preferují antracit, je výborná výhřevnost (cca. 33,9 do 34,8 MJ/kg ) – lepší než u koksu. Přitom ušetříte místo ve sklepě, protože antracit je skladnější. Při hoření se nespéká a spálí se kompletně. Stáložárný antracit je obzvláště vhodný pro použití v kovářských výhních a litinových kotlech. Stačí jednou přiložit do kotle a zajistíte si teplo na celý den. Krom vytápění se používá také k výrobě různých chemikálií a koksu. A dobrá zpráva pro ochránce životního prostředí: v porovnání se všemi ostatními druhy uhlí vzniká při spalování antracitu nejméně kouře, tedy i škodlivých emisí.

Palivo až do domu

Balený antracit si můžete jednoduše objednat po internetu, stejně jako další druhy pevných paliv. Záleží-li vám na kvalitě materiálu, vsaďte na prodej antracitu od odborníka, společnosti Optimtop. Seženete zde celé spektrum paliv od dřeva přes uhlí až po nejrůznější druhy briket, a to s rozvozem v rámci celé České republiky. Již od nákupu jedné palety je doprava zdarma. Pokud ještě pevnými palivy netopíte, ale uvažujete o tom, jste rozhodně na správné cestě. Ceny elektřiny a plynu stoupají do závratných výšin, tímto způsobem byste tedy mohli výrazně ušetřit. Oheň navíc dodá večerům romantickou atmosféru, jakou jste dosud možná zažili jen u táboráku.

SDÍLEJTE