10 způsobů, jak zvýšit bezpečnost dětí při práci s internetem

10 způsobů, jak zvýšit bezpečnost dětí při práci s internetem

SDÍLEJTE
By: Philippe Put

Podle průzkumu agentury Ipsos Tambor pouští 86 procent českých rodičů své děti na internet již od sedmi let. V 67 procentech případů však pouze pod jejich přímým dozorem. Od patnácti let pak již mohou na internet obvykle všechny děti.

Dříve, než dítěti povolíte připojit se k Internetu bez vašeho dohledu, je třeba stanovit určitá pravidla, se kterými budete všichni souhlasit.

Pokud nevíte, kde začít, můžete si zde přečíst některá témata, o kterých si můžete s dětmi pohovořit, a naučit je tak bezpečnějšímu používání Internetu.

Může vás zajímat:

Téměř dvě třetiny dětí skrývají před rodiči historii navštívených stránek

  1. Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na Internetu. Bavte se na Internetu společně s dětmi.
  2. Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu online něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.
  3. Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlých zpráv (IM), videohry online nebo provádějí na Internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že toto jméno neprozrazuje žádné osobní informace.
  4. Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.
  5. Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na Internetu stejně jako v reálním životě.
  6. Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele online. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.
  7. Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu online. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí – hudby, videoher a dalších programů – je stejné jako krádež v obchodě.
  8. Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z Internetu osobně. Vysvětlete jim, že přátelé z Internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.
  9. Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na Internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.
  10. Kontrolujte činnost svých dětí online pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.

Rodinné dohody pomáhající chránit děti online

Jedním ze způsobů je společně si sednout a vytvořit rodinná pravidla chování, se kterými budou všichni souhlasit. I když to na první pohled vypadá směšně, můžete vytvořit různé smlouvy pro každé dítě v rodině, ve kterých budou pravidla používání Internetu nastavena podle věku.

Každý svou smlouvu podepíše, a potvrdí tak, že rozumí nastaveným pravidlům a souhlasí s jejich dodržováním při používání Internetu.

Dále uvádíme navrhovaný seznam rodinných pravidel, který můžete použít pro každé dítě.

Tuto smlouvu si můžete zkopírovat, upravit pravidla pro potřeby vaší rodiny a vytisknout ji k osobnímu používání.

Po odsouhlasení a podepsání rodinné smlouvy o používání Internetu zvažte vyvěšení těchto smluv vedle každého počítače v domácnosti, aby všem členům připomínaly, jaká pravidla pro používání Internetu byla nastavena.

Smlouva o pravidlech používání Internetu

Zavazuji se, že:
  • Společně s rodiči určíme pravidla pro používání Internetu, včetně míst, kam mohu chodit, co mohu dělat, kdy se mohu připojit k Internetu a jak dlouho mohu Internet používat ( ___ minut nebo ___ hodin).
  • Nikdy neposkytnu své osobní informace, například adresu domů, telefonní číslo, adresy nebo telefonní čísla do zaměstnaní mých rodičů, čísla kreditních karet nebo jméno a místo mé školy, bez povolení rodičů.
  • Budu rodiče okamžitě informovat, pokud se na Internetu setkám s něčím, co mi nebude příjemné nebo čeho se budu obávat, včetně e-mailových zpráv, webů i čehokoli v pravidelné poště od mých internetových kamarádů.
  • Nebudu nikdy souhlasit s osobním setkáním s někým z Internetu bez souhlasu rodičů.
  • Nikdy nebudu odesílat své fotografie nebo fotografie členů rodiny pomocí Internetu nebo klasickou poštou bez dovolení rodičů.
  • Nikdy neposkytnu svá hesla k Internetu nikomu jinému (ani svým nejlepším přátelům) kromě svých rodičů.
  • Nikdy nebudu na webu dělat nic, co by mohlo zranit či rozzlobit jiné lidi nebo co by porušovalo zákon.
  • Nikdy nebudu bez povolení stahovat, instalovat nebo kopírovat soubory z disků nebo z Internetu.
  • Nikdy nebudu na Internetu provádět placené činnosti bez předchozího souhlasu rodičů.
  • Moji rodiče mohou znát moje přihlašovací jméno a přezdívky v konverzacích, které uvádím dále:____________________________________________________________________________________

    Jméno (dítě) _______________________ Datum ____________

    Rodič nebo opatrovník _______________________ Datum ____________

SDÍLEJTE