Catalina zlobí – umíte si poradit s novým macOS 10.15?

Catalina zlobí – umíte si poradit s novým macOS 10.15?

SDÍLEJTE

I mistr tesař se občas utne. Jako milovníci „ukousnutého jablíčka“ teď na vlastní kůži zažíváme to, co jsme nezažili od dob, kdy jsme opustili „vokna“. Catalina, nový macOS 10.15, na nás při aktualizaci vychrlil takové problémy, že jsme dokonce museli mnohdy s naším „mackem“ zajít do servisu. Podívejte se na seznam nejčastějších problémů, se kterými se setkali i v servisu Appleguru.cz.

Někteří z nás se do aktualizací ihned po jejich uvedení na trh raději nehrneme a počkáme si, až se vychytají chyby. Jiní naopak. V první polovině října vrhnul Apple mezi uživatele „otestovanou“ verzi macOS 10.15 Catalina. Brzy se však ukázalo, že asi ne zcela dobře otestovanou. Drobné chyby se dají tolerovat, ale když kvůli nim musíte navštívit MacBook servis, to už zas tak drobným problémem nazvat nejde. I když jako „Apple maniaci“ umíme odpouštět skutečně hodně.

Nainstalujete a jste bez internetu

Řada lidí si nainstalovala nový macOS a zůstala bez připojení k wi-fi a internetu. Alespoň trochu techniky znalí si s tímto problémem poradili stylem – „restartuj a uvidíme“. Restartovat, tedy vypnout a následně po cca 30 vteřinách opět zapnout wi-fi, většinou pomohlo. Někdy je však nutné restartovat přímo router. Pokud si s problémem neporadíte, nezbude vám nic jiného, než navštívit servis MacBook.

Problémy s Bluetooth

Podobný problém se vyskytl i s Bluetooth. Většina z nás jej používá k připojení klávesnice a myši. I zde byl nutný restart, tentokrát Bluetooth modulu. Tato funkce se nachází v sekci Bluetooth/Option/Ladit/Resetovat Bluetooth modul.

Když nejdou aplikace

Část uživatelů se setkala s problémem, kdy nemohla spustit některé aplikace. Tady je v tom Apple spíše nevinně. Už od minulého macOS 10.14 Mojava avizoval, že ukončí podporu 32-bitových aplikací a podporovat bude už jen ty 64-bitové. Takže kdo nemá své aplikace updatované, nebo používá ty od firem, které na varování Apple nereagovali, ten je už po instalaci Catalina nespustil.

Na baterce raději na Catalinu neupdatujte

Podle odborníků z Apple servis se to děje téměř pokaždé, když přijde Apple s novým OS. Jde jen o zdánlivé zhoršení výdrže baterie. Máte pocit, že jste již instalaci dokončily, ale na pozadí běží skrytě různé interní optimalizace, které vám „sežerou“ kapacitu baterie. Naštěstí se to upraví samo. Optimální je nechat při instalaci i následně pár hodin poté svůj Mac na nabíječce.

Nefunguje novinka Boční obrazovka

Apple s novým macOS představil i novinku Boční obrazovka. Umožňuje proměnit váš iPad na vedlejší obrazovku. Problém se může objevit, pokud váš Mac či iPad nejsou s touto funkcí kompatibilní (máte starší nebo neupdatovaná zařízení). Někdy je vhodné dát zařízení blíže k sobě, případně je propojit pomocí USB-C kabelu či Lightningu.

Catalina maže e-maily

Tento problém vypadá snad nejděsivěji ze všech. Objevuje se, pokud používáte Apple Mail. Některé e-maily buď zcela zmizí, nebo jsou nekompletní, pouze s hlavičkou. Děje se to obvykle u e-mailů, které přesouváte navzájem mezi složkami.

TIP: Aktualizace přinesla řadu problému, se kterými si nemusíte umět poradit. Pokud jste v této situaci, pomoc vám poskytne Apple servis Praha – Appleguru.cz.

SDÍLEJTE