Češi jako jedni z prvních umožní připojení k internetu rychlostí 100 GB/s

Češi jako jedni z prvních umožní připojení k internetu rychlostí 100 GB/s

SDÍLEJTE
By: photosteve101

Česká republika je jednou z prvních zemí na světě, kde národní internetový propojovací uzel umožňuje připojení o rychlosti 100 gigabitů za sekundu. V pondělí o testu technologie Cisco, která umožňuje nejrychlejší připojení k národnímu internetu, informovaly společnosti Telefónica a NIX.cz.

Společnost Telefónica se sdružením NIX.CZ za podpory společnosti Cisco úspěšně otestovaly technologii, která telekomunikačnímu operátorovi umožnila připojit se do národního internetu rychlostí 100 gigabitů za sekundu. To představuje desetinásobné zvýšení současné přenosové kapacity optické linky, na které test probíhal.

Týdenní úspěšný test nastínil další vývoj internetové infrastruktury v České republice, která bude moci v budoucnosti reagovat na stále rostoucí požadavky uživatelů internetu na objemy datových přenosů.

Česká republika je jednou z prvních zemí na světě, kde by se telekomunikační operátoři nebo poskytovatelé služeb mohli připojit do internetu touto rychlostí.

TIP: Změřte si rychlost vašeho internetu

„Naše studie ukazují, že do roku 2016 přesáhne celosvětový internetový provoz hranici jednoho zettabajtu ročně, znamená to, že každou sekundu proteče internetem množství dat odpovídající 6 747 DVD diskům,“ vysvětlil generální ředitel české pobočky společnosti Cisco Jiří Devát. Podle něho moderní uživatelé internetu očekávají, že jim telekomunikační operátoři vždy poskytnou dostatečnou kapacitu připojení a možnost přenášet obrovské objemy dat, což znamená nutnost neustále přicházet s novými technologiemi, které to umožní. „Díky nim budeme moci ještě lépe využívat možností, které nám internet poskytuje. Například současně sledovat film a sportovní přenos, přitom mít puštěnou videokonferenci s přáteli, a to všechno v HD kvalitě,“ zakončil.

Společnost Telefónica otestovala novou technologii jako první operátor v České republice. „Objemy provozu v naší internetové síti výrazně rostou, takže vítáme možnost nasadit tuto technologii jako jedni z prvních na světě a zvýšit tak využití naší infrastruktury. Úspěšný provozní test je jedním z prvních kroků v nasazení této technologie v oblasti propojení internetových sítí,“ říká Petr Slováček, ředitel provozní divize společnosti Telefónica.

Podle vyjádření ředitele sdružení NIX.cz Martina Semráda je Česká republika jedním z prvních propojovacích uzlů na světě, který je připraven připojení do internetu 100gigabitovou rychlostí nabídnout. „Předehnal nás pouze Amsterdam, kde ústí transatlantické podmořské komunikační linky a je jedním z největších uzlů na světě. To jen potvrzuje význam České republiky jako důležitého komunikačního uzlu,“ uvedl Semrád.

SDÍLEJTE