Druhy a typy tiskáren

Druhy a typy tiskáren

SDÍLEJTE

Dnešní trh nabízí široké spektrum tiskáren a někdy může být složité se v záplavě různých modelů zorientovat. Dělení tiskáren nemusí být jednoznačné, trh nabízí mnoho hledisek, podle kterých tiskárny dělit a vybírat.

Základním hlediskem je technologie tisku, která předurčuje tiskárně vlastnosti, jako je rychlost, kvalita, cena provozu apod. Tiskárny tak dělíme na inkoustové, laserové, tiskárny s technologií LED, jehličkové tiskárny či další speciální tiskárny.

Pro běžné užití se nejčastěji setkáváme s tiskárnou inkoustovou a tiskárnou laserovou. Obě mají své výhody a nevýhody. Od laserové tiskárny můžeme očekávat rychlý a přesný tisk za poměrně nízkou provozní cenu. Určitou nevýhodou však je, že nemusí mít úplně věrné barvy, exceluje spíše v oblasti tisku textů a jednoduchých obrázků. Oproti tomu tiskárna inkoustová dokáže vytisknout velmi kvalitní fotografie, avšak není již tak rychlá a provozní náklady jsou o něco vyšší, jelikož spotřebujeme větší množství náplně. Na každém tedy je, aby zvážil účel tiskárny.

Než si tiskárnu pořídíme, měli bychom zvážit, jaké funkce má tiskárna mít. Dnes již existují různá multifunkční zařízení, která mohou mít jak fax, tak scanner či kopírku. Od těchto vlastností se poté odvíjí i cena za tiskárnu, kdy se pohybujeme v rozmezí od 1  000 Kč, jedná se většinou o tiskárny pro domácnost, až po 600 000 Kč, kdy již hovoříme o velkých tiskárnách pro průmyslový tisk.

Méně zásadní je pak, od jakého výrobce tiskárna pochází. Zde již záleží na našich preferencích. Na trhu je mnoho kvalitních značek jako Brother, Canon, Epson, HP, Konica Minolta, Lexmark, Oki, Samsung, Xerox a řada dalších.

HP Sitex 11000 Printer pro průmyslový tisk.

SDÍLEJTE