SDÍLEJTE

Průmyslové ohýbání plechů, stejně jako spřízněné techniky, například jejich lisování a zakružování, prodělalo v posledních desetiletích ohromný vývoj. Nynější automatizované obrábění plechů je bleskové a namísto člověka ho řídí chytrý software.

Konec svařování a odlívání

V minulosti se plechy skutečně zpracovávaly výše uvedenými metodami. Proces byl nákladný, přičemž kvalita výsledku se s dnešními kusy nedala srovnat. Moderní CSC ohraňovací lisy výrobu od základů změnily – dosahují perfektních výsledků v rekordním čase. Ke zpracování jednoho dílce jim stačí pouhých 15 sekund! Tato mimořádná efektivita v kombinaci se snížením nákladů i počtu zaměstnanců ve výrobě znamená, že se vlastnictví kovoobráběcích strojů nyní vyplatí nejen velkým provozům, ale i malovýrobnám.

Stačí 3D výkres

Jak vlastně dnešní kovoobráběcí stroje dosahují své pověstné přesnosti? Ke zrodu umělé inteligence zbývá krůček, a tak má ohýbání i lisování na starosti automatizovaný stroj, který v podstatě vyžaduje pouze jediné: abyste měli připravený 3D CAD/CAM výkres v počítači. O zbytek se už technika postará za vás. CNC zpracování plechů lze využít jak pro plechy a pásy, tak i pro součástky ve tvaru trubek, tyčí a profilů. Popisovat tuto techniku slovy vám těžko zprostředkuje takový zážitek, jaký byste vstřebali vlastníma očima, naštěstí je však na internetu k nalezení řada videí z oboru. Pokud vás práce s kovy skutečně zajímá, podívat se můžete na Youtube.

Stroje, na které se můžete spolehnout

K naprosté špičce na dnešním trhu patří plechotvářecí stroje značky Durmazlar, kterou do naší republiky přivezla společnost Formetal. Kromě velkého sortimentu kvalitních strojů dodává také spolehlivý CAD CM software Metalix, který je určen pro programování CNC ohraňovacích lisů nejen jmenované značky. Pokud vás zajímá, jak tyto počítačem řízené stroje pracují, stačí když navštívíte showroom v Měšicích u Prahy, kde sídlí společnost Formetal. Zde je po celý rok k vidění přes 30 špičkových strojů od výrobců zvučných jmen a přítomní odborníci vám rádi vše vysvětlí, případně doporučí nejlepší alternativu do vašeho konkrétního provozu.

SDÍLEJTE