Jaký papír použít pro tisk fotografií

Jaký papír použít pro tisk fotografií

SDÍLEJTE

Téměř každý, kdo se chystá na dovolenou, nezapomene do kufru přibalit fotoaparát. Fotografie z vydařené dovolené nám často budou připomínat naše zážitky po celý život, měli byste se proto snažit, aby vypadaly co nejlépe. Při tisku fotografií je samozřejmě důležitá kvalita tiskárny a zdrojové fotografie, neměli bychom však zapomínat ani na kvalitu papíru, která je pro výsledný efekt taktéž rozhodující.

Pokud chcete, aby vaše fotografie vypadaly naprosto dokonale a navíc dlouho vydržely, je pro jejich tisk vhodné použití papíru v archivní a umělecké kvalitě. Fine art paper, neboli umělecký papír totiž dokáže nabídnout možnosti, kterými běžný foto papír nedisponuje.

Proč je umělecký papír lepší než běžný fotopapír do tiskárny?

Běžné papíry jsou vyrobeny z dřevěné vlákniny, obsahující látku zvanou lignin, která působením světla žloutne. Obsahují také kyseliny a chlor, které postupem času způsobují stárnutí a křehnutí papíru. Fotografie vytištěná na běžný papír tak již po několika letech vybledne, zežloutne a její barvy získají nepřirozený odstín. Použitím uměleckého papíru se všem těmto problémům vyhnete. Umělecký papír je vyroben z bavlny či z alfa celulózy, které lignin ani kyseliny neobsahují. Díky tomu si zachovává své vlastnosti po dlouhá desetiletí. Pokud jste někdy nějakou fotografii na fine art paper viděli, jistě jste si všimli, že vypadá jako vytištěná včera, přestože od jejího vzniku uplynuly i desítky let.

Vyplatí se koupě uměleckého papíru?

Mnoho lidí odrazuje od používání uměleckého papíru jeho vyšší cena. Je třeba si však uvědomit, že jeho kvality vyšší cenu více než ospravedlňují. Díky tomu, že kapky inkoustu na fine art paper dokonale drží a nerozpíjejí se, dokážete na toto médium vytisknout mnohem detailnější fotografie, které vydrží věky.

SDÍLEJTE