Je čas na výměnu pneu. Jakým dát přednost?

Je čas na výměnu pneu. Jakým dát přednost?

SDÍLEJTE

S koncem zimy přichází období, během něhož musí zpozornět každý majitel motorového vozidla. Pokud vlastníte automobil, je třeba myslet na to, že dříve či později bude nutné zajet do autoservisu a nechat na autě vyměnit pneumatiky. Jejich vlastnosti totiž musejí kopírovat přechod zimního počasí na jarní, potažmo letní.

Proč měnit pneu?

I ty nejlevnější pneu se mohou výrazně lišit, pokud jde o kvalitu. A nejen o ni. Je důležité si uvědomit, že existují pneumatiky, jež jsou určené přímo do zimy či na sezonu, kdy už se venku ustálí teploty nad bodem mrazu. Pneu je nutné měnit právě z důvodu změny klimatických podmínek. Zatímco zimní pneumatiky jsou vhodné pro jízdu na zledovatělém terénu či sněhové pokrývce, letní mají jiné přednosti. Rozdíly jsou kromě jiných vlastností dané i hloubkou dezénu.

Podstatnější je vždy měnit letní pneu za zimní. Ale platí to i obráceně. Alternativou je možnost použít celoroční pneumatiky. Příkladem budiž pneumatiky Continental AllSeasonContact. Hodí se prakticky do jakékoliv roční doby, pokud samozřejmě nenastanou nějaké extrémy. Tyto pneumatiky se navíc vyznačují i schopností uzpůsobit se sportovnějšímu typu jízdy, takže je možné je využít i pro rychlejší sportovní automobily. Oproti předchozím modelům této značky mají i výrazně delší životnost, kilometrový nájezd se prodloužil až o plných 15 %.

Výše zmíněné pneumatiky tedy kombinují to nejlepší z vlastností zimních a letních pneu. Na jaře, kdy se chystáte na výměnu, nestojí otázka, zda vybrat letní či univerzální pneu. Hlavním kritériem vždy musí být především kvalita, což všechny produkty značky Continental bezesporu splňují. Není tudíž velkým překvapením, že se pneu Continental těší veliké oblibě mezi českými řidiči. Kombinují spolehlivost a kvalitu s příznivou cenou.

Na co si dát pozor?

Zkušení řidiči jistě ví, jak vybrat nové pneumatiky. Každopádně není na škodu si připomenout, že je nutné zvolit vhodné rozměry. Najdete je ve velkém technickém průkazu automobilu, případně na štítku na bočním sloupku u řidiče (případně i víčku nádrže).

Pokud potřebujete zjistit typ pneumatiky, je nejlepším řešením podívat se na aktuálně používané pneu, kde najdete na bočnici kódy s označením pneumatik. V nich jsou uvedeny jednotlivé parametry – šířka, profil, rychlostní index atd.

Nezapomeňte zvolit vždy kvalitní pneu. Jedině tak se vaše vozidlo bude na vozovce chovat přiměřeně stylu vaší jízdy. Minimalizujete riziko nehody. Zároveň tím snížíte spotřebu paliva. Stačí zvolit vhodný typ. V jarním období jsou to letní, případně celoroční pneumatiky. První varianta je sázkou na jistotu, u druhé pro změnu nemusíte řešit pokles teplot k hodnotám kolem bodu mrazu.

SDÍLEJTE