SDÍLEJTE

Je spousta odvětví, u nichž záleží na přesnosti. Například ve strojírenství hrají roli kolikrát i setiny milimetru, nebo dokonce menší vzdálenosti. V takovém případě nezbývá než měřit, měřit a ještě jednou měřit. Neslouží k tomu ovšem jen posuvná měřítka, hodně často se využívají také kalibry.

S posuvným měřidlem se setkal snad každý, ovšem kalibry už tak známé nejsou. Používají se spíše ve velkovýrobách, nicméně některé varianty mají dobré využití i v domácí dílně.

Kalibrem se neměří

Kalibr neslouží tak úplně k měření. Je vám schopný pouze ukázat, zda výrobek odpovídá, nebo neodpovídá rozměrům. Obvykle mívá dvě strany – jednu dobrou, která musí pasovat, a druhou zmetkovou, ta by naopak pasovat neměla. Jestli je výsledek jiný, rozměry nesedí.

Samozřejmě se vyrábí různé typy kalibrů. Jinak vypadá například tvarový kalibr pro měření závitů a jinak válečkový kalibr, s nímž se ověřují rozměry vnitřních průměrů. Naopak vnější průměry otestuje třmenový kalibr.

Užijete ho i v domácí dílně

Vzhledem k tomu, že se kalibr vyrábí na konkrétní rozměr, se obvykle nechává zhotovit nový pro každý další výrobek, který jde do sériové výroby. Pokud člověk plánuje vytvořit jen jednu věc tohoto druhu, nákup kalibru se mu nejspíš nevyplatí. Jiná je ale situace se závitovými kalibry. Závity jsou normované, běžně se používá jen několik standardních rozměrů. Závitové kalibry si proto pořizují i domácí kutilové, využití pro ně najdou.

Koupit se dá klidně online

Kde se kalibry dají pořídit? Ty, co jsou určené na závity, byste možná sehnali v nějakém železářství. Pokud ale potřebujete model na míru, určitě se obraťte na specializovanou prodejnu. Jednou z firem, které je prodávají, je i společnost Michovský tools. V jejich e-shopu si pohodlně online zařídíte klidně zakázkovou výrobu, standardní zboží expedují do 24 hodin, a především vám rádi poradí.

SDÍLEJTE