Laserová tiskárna – kvalitní, rychlý a cenově dostupný tisk na dosah

Laserová tiskárna – kvalitní, rychlý a cenově dostupný tisk na dosah

SDÍLEJTE

Laserová tiskárna není ve světě tisku žádným juniorem. Její předci tu byli již od počátku 80.let. Samozřejmě o dost pomalejší a také těžší. Věděli jste, že taková tiskárna vážila i 30 kg? Od té doby uběhlo mnoho času a technologického vývoje. Laserový tisk proto můžeme s čistým svědomím zařadit mezi rychlý a ekonomicky velice výhodný.

Tak jako inkoustová tiskárna potřebuje ke své práci vyměnitelný zásobník, takzvanou cartridge, toner je to, bez čeho se naopak neobejde laserová tiskárna. Podívejme se blíže nejen na porovnání těchto dvou nejoblíbenějších způsobů tisku, ale také na další praktické informace, které vám pomohou s rozhodováním.

Seznamte se s tonerem

Pokud v oblasti tiskáren poněkud tápete, může se stát, že si pod pojmem toner mnoho nepředstavíte. Nejdůležitější je proto vysvětlit, jak vypadá a jak vlastně funguje.

  1. Tonerem do tiskárny je obecně vnímána jen samotná náplň. V pravém slova smyslu je potřeba ještě rozlišovat tonerovou kazetu a tonerový prášek, který je v kazetě uschovám.
  2. Součástí tonerové kazety je čip, který plní svoji zodpovědnou funkci prostředníka informací mezi tonerem a tiskárnou.
  3. Samotný proces tisku je více než zajímavý. Tonerový prášek je působením válců a elektrostatického náboje přenesen na list papíru, kde je požadovaný obsah vykreslen laserem a pod vysokou teplotou “zapečen”.

Jak je to s náklady na tisk?

Pro většinu z nás je důležitý nejen kvalitní tisk, ale i jeho přijatelná cena. V případě laserové tiskárny, u které je pořizovací cena o něco vyšší než u inkoustové, je dobré ještě před nákupem zvážit některé faktory. Laserová tiskárna je jednoznačně skvělou volbou pro všechny, kteří potřebují tisknout často a ve velkém objemu stránek. Právě při větším počtu tištěných stránek v kratších časových intervalech se vám rozhodně obratem vrátí počáteční investice do tiskárny. Díky nízké spotřebě tonerového prášku se finální náklady na tisk jedné stránky pohybují v řádech několika haléřů. I z tohoto důvodu je laserový tisk hojně využíván například ve firmách a na úřadech.

Pracujete z domova, popřípadě hodláte využívat tisk na školní práce, články, eseje atd.? Ani vy s laserovou tiskárnou krok vedle neuděláte! Výborně se hodí k tištění jednoduchého černobílého textu a bude vyhovovat i rodině s tlupou malých kreativců, kteří milují omalovánky.

V čem bohužel laserový tisk pokulhává jsou fotografie a obrázky. V této kategorii rozhodně nedosáhnete takové kvality cartridgového tisku. Naopak se ale u toneru laserových tiskáren nemusíte bát zasychání, jako je tomu v případě cartridge.

Originální nebo kompatibilní toner?

Originální díly jsou vždy jistou zárukou kvality. Pokud byste rádi ušetřili nějakou tu korunu navíc, v případě náplní do tiskáren se rozhodně nemusíte obávat kompatibilních tonerů. Ty jsou cenově dostupnějších, což ovšem neznamená, že nabízejí nižší kvalitu výsledného tisku. Jestliže se rozhodnete dát šanci neoriginálnímu toneru, i tak doporučujeme upřednostnit spíše známé značky před těmi zcela neznámými. Prověření výrobci garantují kvalitu tonerového prášku i kazety. Nemusíte se proto obávat nechtěného zašpinění vnitřku tiskárny – tedy stavu, kdy nekvalitní prášek ulpívá na částech tiskárny, zanáší ji a také postupně ničí.

Finální verdikt

Výše jsme vám přiblížili jak funguje laserový tisk, výběr toneru a také jsme nastínili tiskové náklady. Pro správné rozhodnutí je vždy nutné zvážit osobní preference a nároky na tisk. Laserová tiskárna se jednoznačně hodí do kanceláře, kde zajistí rychlý a kvalitní tisk s ohledem na náklady. Zvolíte-li tonerový tisk na fotografie a jen občasný tisk dopisů či článků nevyužijete naplno jeho potenciál. Tak, co už máte jasno?

 

SDÍLEJTE