Mobilní internet v Česku? Nejhorší v Evropě!

Mobilní internet v Česku? Nejhorší v Evropě!

SDÍLEJTE
By: Pavlina Jane

V minulém týdnu publikoval Informační institut studii, podle které si tuzemští  mobilní operátoři nekonkurují ani cenou a ani kvalitou služeb. Díky nekonání ČTÚ český zákazník musí platit v průměru nejdražší mobilní volání v celém vyspělém světě a má nejhorší pokrytí 3G sítí v celé E.U.

Studie kritizuje hlavně Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který jen přihlíží jak operátoři válcují trh a mění podmínky bez omezení.

TIP: Kolik na vás vydělává mobilní operátor? Budete se divit!

Vysvědčení ČTÚ není ani o mnoho lepší co se týče ochrany spotřebitelů. Zejména pak libovolné přeměny obchodních podmínek u již uzavřených smluv pro koncové zákazníky ze strany operátorů, a to většinou směrem k horšímu, přechází ČTÚ s nejvyšší lhostejností.

Smlouva nesmlouva

„Když společnost T-Mobile udělala ze svého neomezeného tarifu tarif s limitem 300 minut, tak to ČTÚ nezajímá; když O2 snížila datový limit z 500 na 100 MB, tak ČTÚ nezasáhl; a když operátoři zvýšili účtování na“ po minutách“, kdy zákazník platí, když už nevolá, tak to, překvapivě, ČTÚ vůbec neřeší. Všechny zmíněné kroky vedoucí proti zájmům zákazníků národní regulátor přechází flagrantní pasivitou, čímž české spotřebitele, jak mu ukládá zákon, nechrání. Český zákazník tak je ponechán na pospas mobilním obrům s miliardovými zisky a nemá možnost svobodného výběru,“ říká ředitel Informačního institutu a autor studie Petr Cibulka. „Skutečnost, že u nás stále fungují jenom tři operátoři a ČTÚ doposud neudělal nic, aby si skutečně konkurovali, tak selhal ve své zákonné povinnosti, protože nevytváří podmínky pro řádnou hospodářskou soutěž. Kapitalismus potřebuje restartovat, tak aby se případné chyby resetovaly.“

Nejhorší pokrytí 3G v EU

„Spíše diktátorskému Bělorusku se blíží Česká republika na mapě Evropy v 3G pokrytí než západním zemím. Pro tuzemské venkovské oblasti to znamená, že jsou zcela nedostupné ve vysokorychlostních mobilních datech a to zásadně brání jejich ekonomickému rozvoji. Vysoké ceny za dataroaming v zahraničí zásadně omezují naše drobné exportéry a naší konkurenceschopnosti vůči zahraničí,“ říká ekonom a člen vládního NERVu Pavel Kohout. „A že za nejhorší 3G sít platíme nejvyšší ceny v celém vyspělém světě je už jenom třešnička na dortu, kde jediným vysvětlení je, že ČTÚ nevykonává svou práci optimálně.“

Studie doporučuje

Studie Informačního institutu doporučila vládě okamžitě odvolat současného předsedů ČTÚ a připravení podmínek pro vstup nového operátora. Navrhuje také ustanovit povinnost operátorů účtovat hovory po vteřinách. „ČTÚ musí regulovat operátorům podmínky ohledně možnosti účtování provolaných minut, a to tak, aby se vrátilo k původnímu účtování po první provolané minutě po vteřinách (60+1). Současné účtování po minutách (60+60) je nepřípustné. Opatření povede ke snížení cen celkových faktur pro konečné spotřebitele o 24%.“ Uvádí studie.

SDÍLEJTE