SDÍLEJTE

Údržba automobilu si žádá určitou pravidelnou péči. I v případě, že nepozorujeme žádný problém, musíme dbát na preventivní úkony, jako jsou například výměna oleje v motoru, doplňování kapalin a podobně. U naftových vozidel je navíc nutností filtr pevných částic. Jak si s tím vším poradit a co dělat, když se o tyto problémy starat nechcete, ale potřebujete občas někam zajet?

Kdy a jak měnit motorový olej

Olej do motoru slouží pro zajištění mazání celé soustavy, aby nedocházelo ke tření mezi jednotlivými plochami a vše hladce běželo. Výměna auto olejese tradičně provádí po předepsaném intervalu ujetých kilometrů, případně časovém úseku v závislosti na používání automobilu. Do vozidla můžeme vybírat z několika různých typů, které se liší složením – syntetické, polosyntetické a minerální. Dalším kritériem bývá viskozita, jejíž doporučené hodnoty se liší podle automobilu. Dodržujte doporučení výrobce vozu a snažte se pořizovat vhodný typ. V případě výměny v servisu mohou toto rozhodnutí provést za vás.

Filtry pevných částic

Povinná součást všech naftových vozidel vyrobených po roce 2009 je další položkou na seznamu pravidelných kontrol a případně výměn. Filtr pevných částic má za úkol snížit emise. Při správném fungování dokáže vydržet poměrně dlouho a efektivita závisí na konkrétním typu. Existují různé DPF druhy, jako jsou s aditivy pro podporu regenerace, bez aditiv nebo s externím vstřikovačem. Je dobré vědět, co máte zrovna ve svém vozidle, protože v případě problémů se může lišit také investice pro výměnu a opravu. S tím souvisí i předepsané servisní prohlídky podle doporučení výrobce, kdy dojde ke kontrole všech důležitých částí.

Chcete se vyhnout starostem se servisem? Navštivte půjčovnu

Někteří motoristé se rádi starají o svého plechového mazlíka, ale jiní to považují za nutné zlo a otravu. Pokud chcete pouze využívat výhod jezdění a přepravy věcí bez zbytečných starostí, můžete využít možnost půjčování. V dnešní době se nejedná o nic výjimečného a v porovnání s operativním leasingem nabízí autopůjčovna Brno smlouvy na kratší období přesně podle toho, co aktuálně potřebujete.

SDÍLEJTE