Přísavky na sklo – znáte 3 základní faktory, které snižují jejich účinnost?

Přísavky na sklo – znáte 3 základní faktory, které snižují jejich účinnost?

SDÍLEJTE

Pracujete s přísavkami na sklo a všimli jste si, že časem jejich savá účinnost klesá? Dlouhodobým používáním se gumové části přísavky samozřejmě opotřebují, a tím se také sníží celkový výkon přístroje.

Chcete vědět, jaké jsou hlavní příčiny jejich opotřebení a poškození? A jakým způsobem byste je měli udržovat?

Přečtěte si, jaké jsou tři hlavní faktory, které mohou být příčinou selhání přísavek. Je dost možné, že děláte při jejich používání chybu a nevíte o tom.

V tomto článku najdete také užitečné rady a tipy pro jejich jednoduchou a efektivní údržbu.

Přísavky na sklo vám budou bezproblémově sloužit dlouhá léta, pokud:

  • Nedojde k mechanickému poškození okraje přísavky – jedná se nejen o natržení. Účinnost snižují i drobné oděrky nebo stopy po poleptání. Dochází k nim při kontaktu s ostrými rohy, drsným povrchem, nebo žíravinou.

Tip:

Ať už používáte přísavky na sklo, nebo jiné nepórovité materiály, které jsou drsnější, vždy se ujistěte, že přikládáte přísavku na čistý povrch. Odstraňte všechny mechanické nečistoty jako je prach, skleněná drť a kovové piliny.

Pozor!

Zařízení a povrch materiálů byste měli důkladně zkontrolovat před každým zdvihem! V opačném případě může dojít k porušení vakua a nekontrolovatelnému pádu břemene, které může způsobit vážný pracovní úraz a materiální škodu. Pokud vám bude prokázána zodpovědnost, máte ze zákona povinnost svému zaměstnavateli vzniklou škodu uhradit.

  • Je nevystavíte přímému kontaktu s leptavými chemikáliemi. Na trhu si můžete vybírat z různých druhů přísavek, které jsou vyrobeny ze směsi syntetických, nebo přírodních gumových materiálů. Na tom také záleží jejich odolnost vůči různým typům chemikálií, olejů a povrchových nátěrů. Asi vás překvapí informace, že se přísavky nejčastěji poškodí při rutinním čištění, takže si je vlastně neúmyslně ničí sami uživatelé. Používání agresivních čistidel má za následek, že gumová část ztrácí svou elasticitu, tvrdne a praská.

Pozor!

Na čištění nikdy nepoužívejte: čistidla na bázi benzínu, čistý benzín a parafín. Nevhodné jsou také přípravky, které obsahují chlór.

Tip:

Pokud potřebujete přísavky očistit, vystačíte si s obyčejnou vodou s trochou klasického saponátu. Šetrným způsobem čištění je také používání přírodních čistidel, které si můžete bez problému vyrobit sami. Vyzkoušejte roztok vody a bílého octu. Je to levné, efektivní, ekologické a hlavně velmi šetrné čistidlo, které je vhodné téměř pro všechny typy povrchů.

  • Budete svědomitě dbát na jejich správné uskladnění. Po práci přísavky nikdy nepokládejte sací plochou dolů! Součástí jejich příslušenství je plastový box, nebo kufřík a ochranný kryt. Před uložením přísavky vždy očistěte a v ochranném krytu vraťte zpět do jejich originálního obalu. Toto je ideální způsob skladování, kterým zabráníte vnějšímu poškození přísavek. Je to také účinná ochrana proti působení různých klimatických jevů (chlad, horko, UV záření, ozón atd.), které také přispívají ke změně vlastností gumových částí vakuového zařízení.

Pokud je gumová přísavka poškozená, neotálejte s její výměnou!

Nezkoušejte s takovou přísavkou pracovat. Nemusí dobře přilnout k břemenu.

Jak už bylo zmíněno výše, vakuové zařízení musíte kontrolovat před každým zdvihem. To ovšem samo osobě nestačí. Jednou za šest měsíců by mělo projít technickou prohlídkou, kterou provede kompetentní osoba.

Zodpovědné používání a správná údržba prodlužuje životnost gumových přísavek

Nestačí pořídit si špičkový přístroj, který je vyrobený z kvalitních a odolných materiálů.

Musíte si uvědomit, že zodpovědnost za jeho údržbu máte vy.

Díky tomuto článku už víte, že je naprosto zásadní zabránit mechanickému poškození přísavek.

Dozvěděli jste se také, že k jejich čištění musíte používat pouze velmi šetrná čistidla.

Abyste pro jejich údržbu udělali absolutní maximum, nesmíte zapomenout na jejich bezpečné skladování.

Pracujete s tímto typem manipulační techniky? Jak často musíte měnit gumové přísavky vy? Pokud jste nuceni měnit je často, co je toho příčinnou?

SDÍLEJTE