Jak velký monitor zakoupit?

Jak velký monitor zakoupit?

SDÍLEJTE

Uvažujte o koupi nového monitoru? Potrpíte si na kvalitu? Nechcete zbytečně investovat peníze a současně nehodláte dělat kompromisy? Dnes ani nemusíte. Na současném trhu najdete skutečně celou řadu kvalitních monitorů, za rozumné ceny a přesně podle vašich potřeb. Nejtěžší při výběru bývá, uvědomit si, jaké vlastně máte potřeby a co si od vašeho nového monitoru slibujte.

Jiný monitor si pořídí profesionální grafik či uživatelé, kteří se zabývají střihem videí nebo nahráváním hudby. Jiný monitor ocení milovníci filmů nebo hráči her a zcela jiné nároky mají uživatelé v kategorii domácnost, kancelář, škola či ti, kteří jen občas surfují na netu, posílají emaily či napíší pár řádků v textovém editoru.

Než začnete monitor vybírat, stanovte si cenový limit

Pro většinu uživatelů je při koupi nového monitoru jediným kritériem vedle ceny jeho velikost. Mnozí si říkají čím větší tím lepší. To však není pravda. Je důležité si uvědomit, že vedle velikosti úhlopříčky hraje velkou roli i správné rozlišení. Abyste byli vy i vaše oči spokojeni, vždy záleží na faktu, kolik toho a jak monitor „vidí“. Je také dobré položit si otázku, jestli opravdu potřebujte velký monitor a klasický stolní počítač, nebyl by pro vás a vaši práci výhodnější třeba lehký notebook z řady Mac od Apple?

Vraťme se ale k samotným monitorům. V nejnižší cenové kategorii obchodníci nabízejí dobré menší monitory, o velikosti cca 20 palců s nižším rozlišením, obraz se tolik nedeformuje a vás pak nebolí oči. Pokud plánujete u počítače trávit dlouhé hodiny, je výhodné si připlatit a pořídit si monitor s úhlopříčkou alespoň 22 palců. Ty již nabízejí vyšší soulad i s vyšším rozlišením a „umí“ lepší zobrazení. Kvalitní monitory se skutečně velkou úhlopříčkou, a to o velikosti 27  ̶  30 palců v kombinaci s opravdu velkým full HD rozlišením, nabízejí naprosto realistický obraz. Zde je však nutné se zamyslet i nad praktičností 30ky, a zdali takový monitor skutečně využijete.

Monitory o velikosti 27 palců ve full HD jsou určeny pro hraní her.

Full HD rozlišení je standardem u herních monitorů

Podle obecných doporučení nenároční uživatelé ocení monitory i do 20 palců. Jsou to obvykle monitory 15, 17 či 19 palců. Pro kancelářské práce jsou vhodné monitory s úhlopříčkou okolo 22 palců. Fandové multimediálních aktivit, kteří sledují filmy a hrají hry, obvykle volí monitory o velikosti 24 palců a více s full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Profesionálové v oblasti grafiky či hudby využívají monitory 27 palců, ale i větší. Důležitým parametrem, který se týká velkosti monitoru, je také poměr stran. Dnes je nejběžnějším poměrem 16:10, který je ideální pro multimediální zábavu, nyní i nově používaný 21:9. Pro kancelářské práce je ideální monitor s poměr stran 16:10.

Pojďme se také podívat, jak si stojí na českém trhu značky monitorů. K nejoblíbenějším monitorům na českém trhu, které mají příznivý poměr cena/výkon, patří monitory Benq, Dell, Samsung a také Asus. Pro vás, co nechcete dělat kompromisy, jsou na trhu i naprosté novinky. Firma Apple u nových iMaců použila unikátní displeje 21,5 palce 4K Retina a 27 palce 5K Retina.

Apple připravil pro rok 2018 novinku. iMac s unikátním displejem 27 palců Retina 5K.

Více informací o nových Applech s displejem Retina 4K nebo 5K získáte na stránkách společnost iSTYLE, jejich prodejny pak najdete v Praze, Brně i Ostravě.