Velký průvodce výběrem tiskárny

Velký průvodce výběrem tiskárny

SDÍLEJTE
Vybíráme tu nejlepší tiskárnu
Vybíráme tu nejlepší tiskárnu

Trhu s tiskárnami jde neustále dopředu, díky tomu je opravdu z čeho vybírat, na druhou stranu je obtížné si ze široké nabídky vybrat a vyznat se, navíc to s sebou nese riziko, že se vybere špatně a tiskárna nebude sloužit k těm účelům kvůli, kterým byla kupována. Jak se v tiskárnách vyznat a podle čeho vybírat, se dočtete v následujícím článku.

Vybírejte s rozvahou

Jelikož je výběr tiskáren a dalšího příslušenství opravdu široký, je důležité si nejprve uvědomit, co všechno se od tiskárny očekává a k čemu bude nejčastěji sloužit. Díky tomu se výběr značně zúží, odpověď na otázku jak vybrat tiskárnu zjednoduší a výsledek bude uspokojivý.

 • Bude se tisknout černo/bíle nebo barevně?
 • Jak často a kolik se to toho bude tisknout za jeden měsíc?
 • Kolik lidí bude tiskárnu používat?
 • Kde bude tiskárna používaná, domácnost nebo firma?
 • Budou vyžadovány speciální vlastnosti?

Jako speciální vlastnosti se myslí tisk netradičních formátů, jako A3 a více, tisk na CD, tisk fotografií nebo časté používání oboustranného tisknutí či pravidelné kopírování.

Základní rozdělení

Tiskárny se nejjednodušeji rozdělují na základě technologie tisknutí. Jedná se tak o způsob jakým tisknou. Podle této vlastnosti se jednotlivé druhy hodí na tisknutí jiných formátů, dokumentů nebo fotografií.

 • jehličkové tiskárny
 • laserové tiskárny
 • inkoustové tiskárny

Jehličkové tiskárny

Jehličkové tiskárny jsou nejstarším typem tiskáren. Jedná se o technologii velmi podobnou klasickým psacím strojům. Základem je pohyb tiskové hlavy do strany a jehličky tak naráží do papíru přes barvicí pásku. Výsledný text tak vzniká složením jednotlivých bodů.

Jehličkové tiskárny se dělí podle počtu jehliček na tiskové hlavě. Je možnost vybírat z 9 nebo 24 jehliček na jedné hlavě. Logicky počet jehliček ovlivňuje rychlost tisku, ale také jeho kvalitu a celkovou hlučnost. Jehličkové tiskárny s 9 jehličkami jsou sice pomalejší a hlučnější, ale o to je tisk více spolehlivější.

Jehličková tiskárna se osvědčila jako kancelářská technika hodící se do firem nebo podniků, kde jsou hlavní prioritou nízké náklady na tisk a dlouhá životnost tiskárny. Jejich specialitou je možnost tisku originálu a zároveň přes průklepový papír i jeho kopie. Také je možný tisk na nekonečný papír.

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny jsou nejvíce oblíbené v domácnostech. Jejich výhodou je možný tisk fotografií, grafiky a menšího až středního objemu textu. Většina inkoustových tiskáren tiskne barevně, ale je možné nastavit tisk na černobílý a snížit tak náklady na tisk.

Pro inkoustové tiskárny platí poměrně nízká pořizovací cena, ta ovšem může být zanedbatelná oproti nákladům na tisk. Zda nastává ošemetný poměr, nelez totiž s jistotou říci, že čím bude tiskárna kvalitnější, tím bude spotřeba inkoustu menší. Nejčastěji se prodávají jako multifunkční tiskárny.

Možným negativem inkoustové tiskárny je také fakt, že používají část inkoustu i mimo tisknutí k tzv. Čištění tiskové hlavy. Tyto samočisticí cykly slouží k ochraně jemných tiskových trysek, aby nedošlo k jejich ucpání zasychajícím inkoustem.

Laserová tiskárna

Laserové tiskárny jsou ideální pomocníci pro studenty, drobné podnikatele a všechny, kteří chtějí tisknout tisíce stran měsíčně a zároveň hledají levné zařízení, které tiskne levně, šetrně a kvalitně. Oproti inkoustovým tiskárnám nemají dodatečnou spotřebu barev, toner tak vydrží déle a nevysychá.

Laserové tiskárny většinou tisknou černobíle, ale je možné sehnat i tiskárny tisknoucí barevně, jen jsou podstatně dražší. Nehodí se k tisknutí fotografií, jelikož nedokáží plně využít potenciálu fotografického papíru.

výhody nevýhody
Jehličková tiskárna ·         nízké provozní náklady

·         dlouhá životnost

·         spolehlivost

·         tisk na vícevrstvý papír

·         pomalý tisk

·         vysoká hlučnost

·         nižší kvalita tisku

Laserová tiskárna ·         vysoká rychlost tisku

·         velmi nízká hlučnost

·         kvalitní tisk

·         nízké provozní náklady

·         vyšší pořizovací náklady

·         dražší náplně než do inkoustové tiskárny

·         nehodí se na tisk fotografií

Inkoustová tiskárna ·         nejvyšší kvalita tisku

·         bezokrajový tisk

·         snadné použití

·         malá velikost

·         pomalý tisk fotek

·         rozmazatelnost tisku

·         nevoděodolnost

·         dražší provoz

Jakou vybrat značku?

Tradičními a předními výrobci tiskáren jsou v současné době značky Canon,Hewlett Packard, Epson a Lexmark. Každá ze zmíněných značek mají své modelové řady, které se liší v metodě tisku, způsobu lisování tiskových hlav, složení inkoustu i odpovídajícími typy médií. Co je ovšem důležité zdůrazit je, že je kvalitu tisku velmi vyrovnaná.

Velikost tiskárny a formátu

Jedním z klíčových kritérií je také celková velikost tiskárny a tiskového formátu. Tiskárny mohou být kapesní, které tisknou fotky do klasického foto-formátu 10x 15cm. Větší tiskárny jsou stolní tiskárny, ty umožňují tisknout formát A4 nebo A3.

Technické parametry

 • tisková technologie – inkoust, laser, jehličky
 • formát papíru – maximální možná velikost použitého papíru
 • rychlost tisku – maximální počet vytisknutých stránek za minutu
 • kvalita tisku/ rozlišení – maximální rozlišení tisku, jednotkou je dpi = pixelů na palec
 • typy použitých medií – na co vše je možné tisknout – papír, obálky, fólie, CD, DVD
 • kapacita zásobníku – maximální výstupní kapacita, udává se v listech
SDÍLEJTE