Jak vybrat monitor pro kancelářské použití

Jak vybrat monitor pro kancelářské použití

SDÍLEJTE

Při dlouhodobé práci na počítači je nejdůležitější ergonomie, jejímž cílem je, aby používané předměty a nástroje svým tvarem co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem člověka a rozměrům jeho těla. U monitoru nejvíc záleží na tom, aby nebyl příliš nízko oproti očím, a nedocházelo proto k zatěžování krční páteře. Horní okraj obrazovky má být ve stejné výšce jako oči. Kvalitnější monitory poskytují ostřejší obraz, věrnější barvy, mají rychlejší odezvu, svítivost atd. Levné obrazovky mohou při dlouhodobém používání negativně ovlivňovat zrak.

  monitor_1Druhy monitorů

Staré velké obrazovky CRT (katodové monitory) si už do kanceláře jistě pořizovat nebudete, jsou velké, těžké, náročně se nastavují.  Vybírat můžete mezi modernějšími LCD monitory, které mají řadu výhod – zaberou míň místa na stole, protože jsou „placaté“, jsou lehčí a je u nich nižší náročnost kalibrace.

Důležitý je výběr velikosti

Pro dlouhodobou práci na PC je velikost monitoru opravdu zásadní. Do kanceláře se hodí velké LCD monitory 24 a více palců. Skvělé jsou monitory s úhlopříčkou 27“, které jsou však už dražší. Velký monitor s vysokým rozlišením hodně urychlí práci s více aplikacemi najednou. Velikosti pod 20“ jsou dnes vhodné jen pro nenáročné uživatele (v kanceláři třeba jenom na psaní faktur nebo mailů).

monitor_2Typy panelů

Důležitým, ale často přehlíženým údajem, je typ panelu. Současné monitory s LCD TFT panely se dělí do několika kategorií:

Nejvíce vyráběné jsou TN (Twisted Nematic), které patří mezi nejstarší technologie LCD panelů. Jsou nejvhodnější pro hráčské monitory díky velmi rychlým odezvám.

Panely PVA (Patterned Vertical Alignment)/MVA dříve využívané u profesionálních monitorů jsou dnes vytlačovány IPS/ PLS technologií. Panely tohoto typu se vyznačují daleko lepším barevným podáním než TN.

IPS (In Plane Switching)/PLS panely převažují u mobilních zařízení. Tento typ panelů představuje ideální kombinaci kvalitního barevného podání, špičkových pozorovacích úhlů, vysokého kontrastního poměru i poměrně rychlé odezvy.

SDÍLEJTE