SDÍLEJTE

2017_07_15_22_41_33_TRIBO_Engineering_s.r.o._O_společnostiDíly spalovacího motoru, čepy válců, písty, pístnice, sklářské formy, různé ventily, hřídele, vačky a další. S výčtem strojních součástí, které potřebují být odolné proti korozi, erozi, opotřebení, chemickým látkám a jiným nepříznivým vlivům, bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Na všechny ale platí stejná technika, a to takzvané žárové nástřiky.

Ať už se jedná o hydraulické systémy, automobilový průmysl, těžké strojírenství, letectví či sklářství, žárové povlaky si poradí s jakýmikoliv součástkami. Používají se v mnohých odvětvích, protože se jedná o kvalitní a zároveň cenově dostupný způsob, jak zvýšit životnost součástek a přizpůsobit je náročným podmínkám, jimž musí být vystaveny.

Co je vlastně žárový nástřik?

Jedná se o proces, kdy je na součásti nanášen ochranný povrch z různých druhů oceli, slitin a superslitin, cermetů či keramiky. Materiál se ve formě prášku nebo drátu vede do zařízení, kde se roztaví, a následně je rozprostřen po povrchu součásti. Rychle ztuhne, a tím vznikne tenký povlak, který dodá ošetřenému výrobku požadované vlastnosti.

Na co všechno se používá?

Nástřiky řeší to, s čím si běžná výroba strojních součástí neporadí. Zlepšují technické parametry výrobku, zvyšují jejich spolehlivost a životnost a snižují energetickou náročnost výrovy. Dokážou vytvořit povrch odolný proti korozi, oxidaci, kombinovanému namáhání či agresivním chemickým látkám.

Samozřejmě záleží na konkrétním typu povlaku, jehož materiál je volen podle požadovaných vlastností. Některé žárové nástřiky mají vynikající biokompatibilní vlastnosti nebo dokážou doplnit chybějící materiál na původní rozměr. Jedná se tedy o velmi zajímavou technologii, která přináší do řady odvětví nové možnosti.

Renovací součástí pomocí žárového povlaku se v ČR zabývá společnost TRIBO Engineering, s.r.o. Zároveň dodává strojní součásti, segmenty v oblasti hydrauliky a zastupuje firmu Alfa Laval prodávající deskové výměníky tepla i separátory.