Chytré telefony Nokia Lumia nejsou tak chytré

Chytré telefony Nokia Lumia nejsou tak chytré

SDÍLEJTE

Chytré mobilní telefony Lumia od finského výrobce Nokia nepůjdou aktualizovat na novější operační systém Windows Phone 8. Microsoft tak podle pátečních informací serveru mobil.idnes.cz odsoudil stávající telefony s Windows Phone k naprostému nezájmu.

Fakt, že stávající Windows Phone telefony nepůjdou aktualizovat na novou verzi operačního systému, platí pro všechny přístroje z této řady, nejvíce tato skutečnost ale zasáhne značku Nokia.

Špatné načasování zásadních oznámení o budoucnosti svých platforem přitom nepostihlo Nokii v kombinaci s Microsoftem poprvé. Když firma po nástupu Stephena Elopa do funkce stvrdila partnerství s redmondským gigantem, rovnou odepsala operační systém Symbian. Ten se mohl ještě rok nebo dva těšit ze slušného zájmu uživatelů. Po oznámení o jeho postupném vyřazení ale zájem uživatelů dramaticky klesl. Stejně obě firmy umrtvily do prodeje přicházející systém MeeGo.

Podobný osud nyní čeká aktuální model mobilních telefonu Lumia. O nich se potenciální zákazníci dozvěděli, že jim za půl roku budou k ničemu. Týká se to především modelů Lumia 800 a 900 na vrcholu nabídky finského výrobce. Ty se firma snaží udat jako konkurenci pro současné špičkové smartphony a telefony vyšší třídy. Nové oznámení o budoucnosti Windows Phone 8 z nich ale dělá zastaralé kousky, které přiznávají dosavadní polovičatost systému.

„Nokia by to mohla trochu napravit razantním snížením ceny, přesto příjmy firmy určitě nesplní očekávání,“ uvedl redaktor serveru mobil.idnes.cz Luděk Vokáč. Podle jeho slov na celé věci nic nemění ani aktualizace na Windows Phone 7.8, ta telefony jenom kosmeticky vylepší. „Co měly obě firmy udělat pro to, aby se takto špatný scénář nenaplnil? Rovnou přijít s komerčním hardwarem a představit špičkový telefon s novým systémem, který se měl začít prodávat co nejdřív. Nestalo se tak a Nokia bude pokračovat dalších několik měsíců v nastolené mizérii. Proč se firmy z historie nepoučily, to je otázka za miliardy dolarů,“ dodal Vokáč.

SDÍLEJTE