SDÍLEJTE

Dnes se podíváme na vybrané hry, které jsou vysoce přizpůsobitelné. Zvláštní to slovo, není-liž pravda? Co se pod tímto pojmem vůbec myslí? Jde o hry, které umožňují hráči do značné míry měnit hratelnost hry tím, že provedete změny charakterů, změnu map či tvorbu mapy vlastní, změnu rychlosti hraní, atd. Zkrátka většina těchto her nevychází v ridigním standardním provedení, které byste nemohli změnit a upravit si svým vlastním způsobem, a pokud ano, tak alespoň ke hře existuje mód či doplněk, který tyto změny umožní.

Minecraft

6049167896_c0c130fda0_bKlasickým a exemplárním příkladem takové hry je Minecraft, hra, která má přes 20 milionů registrovaných účtů a kterou v jednu chvíli běžně hraje přes milion lidí. Díky tomu se řadí mezi nejhranější počítačové hry. Hra je uzpůsobitelná už tím, že si můžete tvořit vlastní svět, upravovat terén, stavět takto budovy nebo různé konstrukce, atd. Je celkem běžné, že se hráči pokoušejí co nejvěrněji napodobit určitou slavnou budovu, jako třeba Eiffelovu věž, věž v Pise, atd. Díky těmto možnostem je hra opravdu vysoce hratelná a zábavná, přičemž představivosti se meze nekladou. Ke hře jsou také vytvářeny různé módy, tedy doplňky hry tvořené fanoušky, které hře přidávají na rozmanitosti. Přidávají se takto např. nová náčiní, nové “stavební bloky” (které je možno kutat, ničit, apod.), nové bytosti, atd. Existuje verze této hry jak pro Windows, tak také mac OS.

Trackmania

maxresdefaultHra Trackmania možná na první pohled vypadá jako “jen další” hra typu Need for Speed, Juiced, apod., ale vězte, že je něčím výjimečná. Zaprvé tím, že jde o hru nerealistickou, kde pravidla gravitace neplatí tak, jako ve skutečném světě, a kde skok s autem do výšky 100 m není ničím mimořádným. Za druhé, a to zejména, tím, že je hra vysoce uzpůsobitelná v tom smyslu, že je možné si tvořit vlastní tratě, popř. ty již stávající měnit. Můžete si tak vytvořit snadno trať, kde auta pojedou po stěně vysoké 500 metrů zkosené kolmo k zemi, trať může pokračovat dlouhým údolím s mnoha skokánky, atd. Jakmile si trať vytvoříte, můžete na ní buď jezdit sám, anebo ji sdílet s přáteli online a závodit tak na ní ve více lidech. Poslední dostupná verze této hry se nazývá Trackmania Valley, přičemž je dostupná pouze pro systém Windows.

The Elder Scrolls V: Skyrim

arenaSérie Elder Scrolls od společnosti Bethesda je také známá tím, že je možné v ní dát prostor vlastní fantazii. Poslední hra v této sérii se nazývá Skyrim a možnost si hru přetvořit ve svůj vlastní kreativní výtvor je zjednodušeno proto, že hra je nyní integrována se Steamem. Můžete tak snadno přidávat či měnit módy pomocí jednoduché platformy, která zajišťuje vše, co s módy souvisí. Přizpůsobení hry je působivé, i pokud si nechcete tvořit vlastní módy. Hru totiž můžete změnit např. tím, že změnit grafické nastavení textur, zvýšíte detaily modelů, stáhnete nové úkoly (quests) nebo získáte pro hru nové zbraně. Někteří hráči jsou známí tím, že si dokonce do hry přidali nové vlastní kontinenty. PC verze jen tato verze umožňuje výše zmíněné možnosti. Na konzolové verzi není možné přidávat módy.

PokerStars

232485664_1ea4cc844f_oSoftware vytvořený známým poskytovatelem online pokerových her poker stars umožňuje hráčům přizpůsobit hru svému vlastnímu stylu. Je možné např. nahrát své vlastní obrázky jako avatar, který se zobrazuje při hře u stolu. Hráči také mohou měnit vzhled a velikost stolů tím, že vyberou jedno ze 13 nabízených vzhledů, aby hra odpovídala jejich preferencím. Hráči také mohou zvolit množství virtuálních stolů, u kterých budou hrát, což by se mělo odvíjet od rychlosti, kterou hrají. Nejvyšší množství stolů, u kterých můžete být v jeden okamžik usazeni, je 24. Software také nabízí několik filtrů, aby si hráči mohli zvolit správný typ hry nebo turnaje, kterou si chtějí zahrát. Tento software je k dispozici pro PC, Macintosh i mobilní platformy.

Halo

16181110861_3b0f697cfa_bHry Halo, konkrétně Halo 3, Halo: Reach a Halo 4 jsou zábavné střílečky dostupné pro PC i Xbox. Ozvláště konzolová verze je vysoce oblíbená. Tato sci-fi střílečka umožňuje hráči pomocí módu Halo Forge, který je možné aktivovat u všech zmíněných verzí hry Halo, editovat úrovně (levels) a přidávat do map nové komponenty, změnit umístění zbraní, nebo dokonce měnit pravidla hry. Hra je jak single-player, tak také pro více hráčů. Co-op mise jsou opravdu zábavné. Předchozí verze, Halo 4 stále existuje mnoho hráčů, kteří ji hrají. 27. října byla na trh uvedena nová Halo 5: Guardians, která také skýtá mnoho možností pro uzpůsobení. Je možné si vytvořit vlastní vzhled svého hráče od hlavy už k patě.