Posílat falešné sms zprávy je snadné

Posílat falešné sms zprávy je snadné

SDÍLEJTE
By: Katie Lips

Případ úterních klamavých textových zpráv z Poslanecké sněmovny, které pod falešnými jmény dostávali politici i novináři, rozuzlili umělci ze skupiny Ztohoven. Na svém webu ztohoven.com ve středu přinesli detailní rozpis parlamentní inscenace o 223 lidech a 585 replikách.

Je možné posílat sms „jakože z jiného čísla“?

„Některé zahraniční servery umožňují za úplatu odesílat SMS zprávy s falešnou hlavičkou. Pokud o to budeme požádáni, jsme schopni určit, zda zpráva skutečně šla od domnělého odesílatele,“ nastínil mluvčí firmy Telefónica C.R. Hany Farghali.

„Při rozesílání podvodných SMS bylo využito internetových SMS bran, na které operátoři nemají vliv,“ sdělila Mediafaxu mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. „Naši technici sice už určité řešení našli, ale patrně nebude stoprocentně úspěšné. Pokud totiž někdo bude chtít i nadále škodit podobným způsobem, najde si jinou cestu,“ doplnila mluvčí.

„V průběhu nočního vyšetřování jsme ve spolupráci s kolegy z Vodafone UK zjistili, že k odesílání těchto zpráv byla použita online SMS brána ve Velké Británii, která rozesílala SMS přes sítě vícero britských operátorů. Veškerý SMS provoz z tohoto zdroje byl na žádost Vodafone UK zastaven hned v noci,“ uvedla pro Mediafax Alžběta Houzarová z tiskového oddělení Vodafone.

A co si politici měli psát?

Poslanci i zástupci prezidenta republiky Václava Klause dostávali a „posílali“ zprávy, ve kterých vyzývali k morální reformě a omlouvali se za svůj přístup, který přivedl společnost na okraj propasti. „Klečíme před Vámi, naším lidem, který nás zvolil, a žádáme Vás o odpuštění, o poslední šanci nezklamat Vaši důvěru,“ píší za zákonodárce na webu umělci.

Například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) „poslal“ zprávu svému stínovému protějšku Jiřímu Dolejšovi (KSČM) ve znění: „Jiste sem te urazil a ani ty sis nebral servitky. Je mi to lito. Nemohu uz nadale snaset vzajemnou zlobu. Odpust mi.“ V některých „falešných“ zprávách se i poslanci divili, že jim tyto zprávy chodí. Například poslanec Rudolf Chlad (TOP 09) měl napsat předsedovi jeho poslaneckého klubu Petrovi Gazdíkovi: „Prosim te, co vis o te moralni reforme?“

Akci neunikl ani sám premiér Petr Nečas (ODS). „Musím přiznat, že v průběhu včerejšího dne jsem dostal esemesky od Václava Klause, Víta Bárty, Karla Schwarzenberga, Bohuslava Sobotky i Vojtěch Filipa. Že se jedná o nepravé, jsem pochopil ve chvíli, kdy mi přišla zpráva od Miroslava Kalouska, který mne vyzýval k morální obrodě,“ řekl na středeční tiskové konferenci k incidentu premiér.

Přestože zprávy byly spíše úsměvné, premiér přiznal, že incident vnímá jako znepokojivý.

„Takovým způsobem by mohl být vyvolán politický konflikt. Pokud by si někdo dal práci a napsal zprávu, která by se tvářila důvěryhodně,“ doplnil Nečas s tím, že by se včerejším zprávám měly věnovat také české bezpečnostní složky.

S tím souhlasí také Gazdík. „Je to zarážející, že to je nejen narušení soukromí, ale také bezpečnosti státu, protože kdokoliv kdykoliv může takovým způsobem z čísla ministrů nebo premiéra odeslat zprávu. To považuji za alarmující,“ řekl krátce po incidentu s tím, že už kontaktoval operátora se žádostí o vysvětlení.

„Přiznám se, že mě překvapilo, když se mne někteří kolegové ptali, proč jsem na večer svolal klub, když jsem žádný nesvolával a neměl žádnou podobnou sms odeslanou,“ podotknul také předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

SDÍLEJTE