Věnujete svému vozidlu patřičnou péči? S ní vám bude déle a lépe...

Věnujete svému vozidlu patřičnou péči? S ní vám bude déle a lépe sloužit!

SDÍLEJTE

Dnešní moderní vozy mnohdy bývají nadmíru sofistikovanými stroji. Samy jezdí, brzdí, parkují a často i zabrání nehodě. Mnohdy více než automobily připomínají supermoderní počítače na čtyřech kolech. A stejně jako počítače vyžadují pravidelnou údržbu! Ideálně v podobě servisních prohlídek prováděných autorizovanými dealery.

Ty jsou u vozidla něčím jako u člověka pravidelné preventivní zdravotní prohlídky. V rámci servisních prohlídek vozů většiny značek dochází k výměně filtrů (olejový, pachový, vzduchový), motorového oleje, vizuální kontrole podvozku, seřizování ventilů, kontrole brzdových destiček a podobně. Po servisní prohlídce by váš vůz zkrátka měl být bezproblémový. To ovšem neznamená, že se další problém nemůže objevit.

Buďte na pozoru!

Některé úkony jsou proto na provozovateli vozidla samotném, ať již se jedná o kontrolu hladiny motorového oleje, chladící kapaliny, kapaliny do ostřikovače či stavu nahuštění pneumatik. Při samotném provozu byste také měli sledovat veškeré změny zvuku výfuku či zápachu výfukových plynů, které mohou poukazovat na vážný problém motoru. Dalším varovným znamením je vibrace volantu a samovolné zatáčení vozidla na stranu. Varující jsou i jakékoliv nezvyklé zvuky, zvýšená vůle brzd či jejich náročnější sešlapování.

Mějte oči na stopkách!

Během jízdy také sledujte kontrolky na palubním počítači, a jakmile se některá z nich rozsvítí, ihned reagujte. Rozsvícené kontrolky upozorňují na celou škálu problémů, jako jsou nízký tlak v pneumatikách, nedostatečná hladina, nebo přímo únik různých kapalin a podobně. Jakmile se vám například rozsvítí kontrolka (DPF) filtru pevných částic, pravděpodobně se jedná o problém s regenerací DPF (přehled všech kontrolek najdete v manuálu k vašemu vozidlu).

Pozor na zanesení DPF filtru!

Elektronika vozidlo pak většinou převede do tzv. nouzového režimu, v němž budete mít prostor vozidlo ve sníženém výkonu dopravit do nejbližšího autoservisu. Tam filtr demontují a vyčistí. Čištění DPF (na internetu hledejte pod odkazem čištění DPF Praha) se v žádném případě nepokoušejte provádět svépomocí. Nejde totiž jen o jeho vyčištění, ale i o následnou kontrolu jeho stavu.

Pozor na čelní sklo!

Velmi citlivým článkem každého vozu je i jeho čelní sklo. I přes jeho relativně vysokou pevnost to je stále sklo, které ve vysoké rychlosti poškodí i malý kamínek. Pro tyto případy doporučujeme se připojistit, protože výměna čelního skla u většiny pojišťoven nebývá součástí havarijního pojištění.

Máte vozidlo v servisu? Půjčte si vozidlo náhradní!

Vymlouváte se, že vozidlu nemůžete dopřát pravidelnou servisní prohlídku, protože jej zkrátka potřebujete? Tak si po tuto dobu půjčte vozidlo náhradní. Tuto možnost dnes nabízí již většina servisů, a pokud ten váš nikoliv, obraťte se na klasickou autopůjčovnu. Autopůjčovna Vyškov vám vůz přistaví kdykoliv a kdekoliv si řeknete. Tak neváhejte!

SDÍLEJTE