Telefónica a Mozilla představily nový systém pro mobily. Ty budou levnější

Telefónica a Mozilla představily nový systém pro mobily. Ty budou levnější

SDÍLEJTE
By: Jennifer Morrow

Operační systém pro chytré telefony, který společně vyvinuly, představily na barcelonském veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress společnosti Mozilla a Telefónica.

Poskytovatel telekomunikačních služeb Telefónica a sdružení webových vývojářů Mozilla vytvořily operační systém založený na webovém prohlížeči a otestovaly ho v prototypu telefonu od firmy Qualcomm.

S novou platformou by Telefónica mohla v budoucnu konkurovat zavedeným operačním systémům pro mobilní zařízení, jako jsou Android od Google nebo Apple iOS. První komerční telefon by se mohl objevit na trhu ještě v tomto roce.

Nová otevřená platforma postavená na technologii HTML5 umožňuje telefonování, hraní her, surfování po internetu nebo stahování aplikací. Telefónica s tvůrcem Firefoxu ji chtějí nabídnout jak výrobcům zařízení, tak i vývojářům. Firma podle šéfa vývoje Carlose Dominga předpokládá, že telefony s novou platformou nabídne v nižší cenové hladině, než se pohybují chytré telefony s konkurenčními operačními systémy.