Chraňte se při svařování správnými ochrannými pomůckami

Chraňte se při svařování správnými ochrannými pomůckami

SDÍLEJTE

Svařování je velmi specifická činnost, kde hrozí nejen úraz elektrickým proudem, ale také odletujícími jiskrami nebo rozžhaveným materiálem. Proto je potřeba se na tuto činnost náležitě vybavit.

 

Ochranné pomůcky na svařování by měly chránit především zrak, ruce a hrudník. Všechny potřebné pomůcky pro svářeče najdete v obchodě Tomis CZ, kde si vyberete jak potřebné kukly nebo brýle, tak antistatické oděvy, které vás spolehlivě ochrání před zraněním.

Ochrana zraku je při svařování nejdůležitější

Oči a celý obličej jsou během svařovacích prací nejvíce zranitelné. Ohrožují je odletující jiskry i intenzivní ultrafialové a infračervené záření, které při svařování vzniká. Zrak mohou ochránit svařovací brýle a ochranu celého obličeje zajistí ochranná svařovací kukla.

Sáhnout můžete po ochranných brýlích OKULA B-B 40. Mají boční kryty a vyměnitelný zorník, do kterého si můžete pořídit různě tmavá skla.

Nebo zkuste ochrannou svařovací kuklu Speedglas 9100 V, která poskytne ochranu celému obličeji. Pohodlný výhled zajišťuje průzor s rozměry 45 x 93 mm. Sami si můžete nastavit režim svařování a stupeň zatmění. Funkčnost zajišťují baterie nebo solární panel. Chráněni budete před UV i IR zářením.

Ochranu hlavy můžete doplnit i příjemnou koženou kuklou. Hodit se bude zejména těm, kdo mají dlouhé vlasy, které by mohly při svařování překážet.

 

Myslete i na ochranu těla a oblékněte antistatické pracovní oděvy

Kromě obličeje může dojít k popálení nebo úrazu elektrickým proudem i na těle, proto si pořiďte kvalitní antistatické montérky, které nepřenášejí elektrický výboj a které vás ochrání před odletujícím rozžhaveným kovem. V pohodlných montérkových kalhotách do pasu nebo s laclem či v montérkových kombinézách se vám bude nejen pohodlně pracovat, ale nemusíte se bát úrazu. Na ruce nebo na nohy se hodí také ochranné rukávníky, zástěry nebo kamaše.

Vyzkoušejte například montérkové kalhoty do pasu COEN vyrobené ze 100% bavlny opatřené speciální nehořlavou úpravou. Pro profesionální práci je určen pracovní svařovací komplet MOFOS se sníženou hořlavostí. Ochrání vás i proti rozstříknutému kovu nebo při kontaktu s plamenem nebo UV zářením.

Montérky nebo montérkové kalhoty můžete doplnit ještě koženou zástěrou STRUVE, která vás ochrání před teplem i ohněm. Pokud nemáte antistatické montérky, oblékněte alespoň kožené svářečské kamaše.

Další tipy na oděvy pro svářeče, a nejen pro svářeče, najdete v našem článku zde.

Pracovní rukavice mohou zabránit popálení na rukou

I ruce jsou během svařování velmi zranitelné. Nezapomeňte si tedy navléknout kvalitní svářečské rukavice.

 

Velmi praktické jsou například kožené rukavice SPINUS ze žluté hovězí štípenky. Švy rukavic jsou šité kevlarovou nití a chránit budou nejen prsty a dlaň, ale také zápěstí.

Pracovní obuv musí být kvalitní a odolná

Aby byla ochrana před elektrickým výbojem kompletní, nezapomeňte na svářečskou obuv, která by měla mít antistatickou podrážku a materiál by měl odolat rozžhaveným jiskrám a kovu.

Skvělé jsou bezpečnostní polobotky ESAB S3 SRC, které vás ochrání proti odletujícímu žhavému kovu, je odolná teplu a kůže, ze které je obuv vyrobena je odolná a antistatická. Speciálně tvarovaný jazyk zabraňuje vlétnutí žhavých částic dovnitř boty. Gumová podrážka je odolná proti žáru a má výrazný profil.

Další drobnosti, se kterými se vám bude lépe pracovat

Abyste ochránili zápěstí, vyzkoušejte kožený zápěstní řemínek s filcem. Protože při svařování dost možná často klečíte, pořiďte si praktickou svářecí podložku TEX 350 vyrobenou z teplu a ohnivzdorné plachtoviny. Má formu měkkého polštáře, takže už nebudete muset řešit otlačená a bolavá kolena. Dobrou práci odvede i svařovací zástěna ESAB chránící před nebezpečným zářením.

Aby se vám dobře pracovalo i v náročných prostředích, kde se mohou vyskytovat vysoké teploty, pořiďte si také prodyšná pracovní antistatická trička, mikiny, vesty nebo kraťasy. Čím více pracovních pomůcek a oděvů bude přizpůsobeno na míru vaší profese, tím více budete v bezpečí.

Další tipy na ochranné pomůcky pro různé profese najdete na webu Obleč se do práce.

SDÍLEJTE