Arduino je skvělá „skládačka“ i pro neprogramátory. Proč si ho konečně pořídit?

Arduino je skvělá „skládačka“ i pro neprogramátory. Proč si ho konečně pořídit?

SDÍLEJTE

Štěstí přeje připraveným a v dnešní době je připravený ten, kdo má kladný vztah k programování a elektronice. Ale jak začít, když kódům vůbec nerozumíte a programovací jazyky vám připadají příliš složité? Správnou odpovědí může být Arduino – malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega. Bylo navrženo jako výuková pomůcka (prototypovací platforma) pro studenty a postupem času se z něj stal doslova fenomén bastlířů.

Díky Arduinu pochopíte, jak funguje moderní elektronika

Moderní sortiment elektroniky je mnohem složitější než zařízení, která jsme používali před dvaceti, třiceti lety. Dobrým příkladem je srovnání jednoduchého tranzistorového rádia a internetového rádia. Postavit si funkční tranzistorák zvládne téměř každý, s internetovým rádiem je to mnohem složitější. Ovšem díky Arduinu nakonec do cíle dojdete a pochopíte, proč zařízení funguje právě tak či onak.

Jak vypadá sada pro začátečníky?

Začít s Arduinem není vůbec těžké. Stačí si pořídit tzv. starter kit neboli startovací sadu, která obsahuje všechny potřebné elektronické součástky včetně podrobných návodů na jednoduchá zařízení.

Starter kity najdete například v eshopu laskarduino.cz, a to v několika různých variantách. Nejmenší MINI Starter kit pořídíte pod čtyři sta korun a najdete v ní elektronické součástky (např. LED diody, sadu odporu, potenciometr, aktivní bzučák, fotorezistor, otřesové čidlo a další), s jejichž pomocí sestrojíte minimálně 13 projektů. Čím větší startovací sadu zakoupíte, tím rozmanitější budou vaše možnosti. A kdyby vám náhodou nestačil nejjednodušší shield modul UNO, můžete ho nahradit nejprodávanější variantou Arduino Mega.

Arduino vám otevře dveře do světa programování

Bastlení s Arduinem je zábavné i poučné, čas při něm utíká jako voda. Dozvíte se, jak elektronika funguje a seznámíte se se základy programování (ideální je programovat v jednoduchém programovacím jazyku založeném na jazyce Wiring). A až vás Arduino přestane bavit, třeba si pořídíte o něco složitější Raspberry Pi Zero.

SDÍLEJTE