Proč svoje bydlení vybavit větrací jednotkou? Zlepší klima v interiéru a šetří...

Proč svoje bydlení vybavit větrací jednotkou? Zlepší klima v interiéru a šetří náklady na energie

SDÍLEJTE
Větrací jednotky udržují zdravé klima v interiéru.
Větrací jednotky udržují zdravé klima v interiéru.

Větrací systémy v podobě centrální či decentrální rekuperace se v nově postavených nebo zrekonstruovaných objektech objevují čím dál častěji. Dokážou totiž v domě, ale také bytě udržovat optimální klima, takže se nemusíte obávat alergií ani plísní.

Proč se rozhodnout pro systém rekuperace vzduchu

Také jste zažili, že jste se při příchodu domů necítili dobře? Možná vás začalo škrábat v krku a po delším pobytu jste se mohli cítit unavení. Na vině může být nesprávné větrání a nedostatek čerstvého vzduchu v interiéru. Zejména v zimě je vzduch v interiéru kvůli topení suchý, což vede ke zdravotním problémům. Sliznice se rychleji vysušují a umožňují patogenům, aby lépe pronikly do lidského těla.

Nedostatečné či nesprávné větrání může mít vliv také na tvorbu plísní. Vlhkost ze vzduchu se sráží na zdech bytu a dochází k tvorbě plísní, které jsou nebezpečným alergenem.

Izolace snižuje energetickou náročnost, ale zabraňuje přirozené výměně vzduchu

Větrací systémy bývaly dříve doménou spíše veřejných budov. V posledních letech však pronikly také do soukromého sektoru. Je to dáno především pokročilou technologií, která se při stavbách nebo rekonstrukcích používá. Nyní jsou objekty izolované mnohem lépe, než tomu bylo v minulosti.

Energetická účinnost a nenáročnost budov na energie je v současné době v centru pozornosti. Díky bezchybnému utěsnění jsou domy či byty energeticky méně náročné, což je vzhledem k životnímu prostředí žádoucí. Na svůj provoz spotřebují méně elektřiny i topného materiálu. Na druhou stranu jsou budovy natolik dobře izolované, že v nich nedochází k přirozenému větrání nebo pronikání vzduchu přes netěsnosti v oknech či fasádě. Do interiéru tedy neproniká čerstvý vzduch a vlhkost, která vzniká při vaření, sprchování nebo jen obyčejným dýcháním, nemá kam odcházet. V interiéru tak může začít docházet k růstu plísní.

Pro jaký větrací systém se rozhodnout

Pokud chcete, aby ve vašem domově docházelo ke správné výměně vzduchu, můžete se rozhodnout pro instalaci centrální nebo decentrální/lokální rekuperace vzduchu.

  • Lokální rekuperační jednotky – zajišťují výměnu vzduchu pouze v té místnosti, ve které jsou instalovány. Umisťují se přímo do obvodové stěny a jejich instalace vyžaduje pouze minimální stavební úpravy. Jsou vhodnou možností pro rekonstrukce a menší byty.
  • Centrální rekuperace – stará se o správné klima v celém objektu. Je potřeba vyřešit, jak povedou její rozvody, což vyžaduje větší stavební modifikace. Proto je dobré s centrální rekuperací počítat již před zahájením stavby či rekonstrukce.
Lokální rekuperace se instaluje přímo do obvodové stěny konkrétní místnosti.
Lokální rekuperace se instaluje přímo do obvodové stěny konkrétní místnosti.

Hlavní výhody větracích systémů

Proč se rozhodnout pro instalaci rekuperace?

  • Díky řízenému větrání můžete náklady na vytápění snížit o 30–50 %.
  • Ventilační systém se také postará o dokonalé klima v místnosti a nepřetržitou výměnu vzduchu.
  • Díky pravidelné výměně vzduchu se v interiéru nehromadí vlhkost, a tak nevznikají plísně.
  • Pomocí rekuperace se zajistí, aby nedocházelo ke zvýšené koncentraci CO
  • Správná regulace vlhkosti pozitivně ovlivňuje zdravotní stav. Nemusíte se obávat nachlazení a opakovaných infekcí.

Proč větrání oknem nestačí

Abyste dosáhli zdravého klimatu v místnosti, museli byste dodržovat zásady správného větrání, což mnohdy nelze. Podle odborníků by se každé 2 hodiny měla okna otevřít alespoň na 15 minut, aby byla zajištěna dostatečná výměna vzduchu. To je jen stěží možné, protože jste často mimo domov. Při větrání oknem dochází zejména v zimě ke zbytečným ztrátám tepla, za které platíte.

Mnoho lidí má obavu z toho, že kvůli větracímu systému nebudou moci používat okna. To je však omyl, jelikož otevřená okna nesnižují účinky rekuperace.

Co je potřeba při pořízení rekuperace zvážit

Pokud nemovitost žádnou rekuperační jednotku nemá, zamyslete se nad tím, zda ji vybavit centrální rekuperací, která vyžaduje složitější stavební úpravy, nebo lokální rekuperací. Její instalace je snadná, ale postará se o výměnu vzduchu pouze v konkrétní místnosti.

Aby systém správně fungoval, musíte jej pravidelně udržovat. Každých 6 měsíců je potřeba zkontrolovat zabudovaný filtr, protože nasává nečistoty, pyl a další drobné částice. Před pořízením větrací jednotky se zajímejte o pracovní režimy, ale také o hlučnost provozu.

Pamatujte, že správné klima v místnosti přímo ovlivňuje vaše zdraví.

 

 

SDÍLEJTE