Proč váš obrázek vypadá na papíře jinak než na obrazovce

Proč váš obrázek vypadá na papíře jinak než na obrazovce

SDÍLEJTE

Určitě se vám to někdy stalo. Hodiny jste si hráli ve photoshopu s fotkami z dovolené, ladili jste barevnost i kontrasty… Ale z tiskárny vám pak vylezlo něco úplně jiného. Důvodem je odlišný způsob kombinování barev na obrazovce a při tisku.

Monitor počítače využívá tzv. barevného modelu RGB (zkratka pro red, green, blue, tedy červená, zelená, modrá). To v praxi znamená, že každý pixel počítače vyzařuje kombinaci těchto tří barev. Každá barva pak má 256 stupňů intenzity, čímž vznikají miliony kombinací a tím pádem i miliony různých barevných odstínů. S hustotou pixelů se pak pochopitelně zvyšuje i kvalita obrazu.

Při tisku však dochází k užití modelu CMYK (zkratka anglických výrazů pro azurovou, purpurovou, žlutou a černou), který spočívá v míchání jednotlivých čtyř pigmentů. Jejich kombinace jsou tedy o poznání omezenější než v případě RGB. Z potisknutého papíru se navíc barvy odrážejí, takže svoji roli hraje například i odstín světla, který je v místnosti. To je rozdíl oproti modelu RGB, ve kterém jsou barvy vyzařovány a oku se proto jeví vždy stejně.

Proto je potřeba pamatovat na tyto rozdíly, kdykoliv upravujete svoje fotky nebo obrázky. Jestli máte v úmyslu tisknout větší množství barevných obrázků, napřed si vytiskněte jeden testovací, abyste viděli jeho barevnost na papíře. Obecně je pak lepší barevný tisk provádět na inkoustových tiskárnách. Pokud ovšem používáte laserovou tiskárnu, určitě nepodceňte výběr kvalitního toneru. Výrobci doporučují používat stejnou značku toneru a tiskárny a když použijete jiný toner, někdy může nastat situace, že bude zrušena záruka. Naštěstí na internetu není problém sehnat ten pravý toner pro vaši tiskárnu.