Chystáte se na hory? A střešní box už máte?

Chystáte se na hory? A střešní box už máte?

SDÍLEJTE

Hledáte způsob, jak rozšířit zavazadlový prostor svého vozidla? Nebo převážet rozměrově náročné produkty, jako jsou kola, lyže či kočárek? A co vám v tom brání?

Některé věci se v kufru vozidla převážejí s velkými obtížemi. Typickým příkladem jsou kola a lyže. Ty se v interiéru automobilu snad ani převážet vůbec nesmějí. Patří totiž na jeho střechu – buď na střešní nosiče, nebo přímo do střešního boxu. Na základě jakých parametrů vybrat pravý? Poradíme vám!

Vybíráme střešní box

Před výběrem střešního boxu si zodpovězte několik otázek. První zní, co v něm hodláte převážet. Hlavním parametrem při výběru střešního boxu jsou totiž jeho rozměry, tedy objem. Ten je vhodné zvolit s přihlédnutím k množství a charakteru převážených předmětů. Čím větší střešní box, tím více nezbytností pojme. Včetně zmíněných lyží, snowboardů a dětského kočárku.

Zaměřeno na délku, šířku a nosnost

Zatímco pro převážení lyží je klíčová délka střešního boxu (doporučujeme 230 cm), v případě transportu kočárku se zaměřte především na jeho šířku (minimálně 70 cm). Při posuzování rozměrů konkrétního modelu si však uvědomte, že výrobci většinou udávají ty vnější. Vnitřní rozměry bývají až o 10 cm kratší. Důležitá je i nosnost střešního boxu. Ta se obyčejně pohybuje okolo 45 kg, na trhu se však setkáte i s boxy, v nichž hravě převezete i osmdesátikilogramový náklad.

Jaký materiál?

Kvalitní střešní boxy se vyrábějí z tvrzeného plastu, jehož hlavní předností je spolu s jeho nízkou hmotností i odolnost vůči mechanickému poškození. Jedny z nejkvalitnějších střešních boxů a nosičů najdete v portfoliu renomované švédské značky Thule. Včetně designových modelů, které se na vozidlech vyjímají jako šperk.

Způsob upevnění a otevírání

Střešní boxy se upevňují speciálními třmeny na střešní nosiče. Možné je i tzv. rychloupínání, popřípadě uchycení pomocí T-drážky. Zajímat byste se však měli i o způsob otevírání. To bývá možné buď z jedné, či obou stran. Některé modely umožňují otevírání zadní.

SDÍLEJTE