Má HTPC budoucnost?

Má HTPC budoucnost?

SDÍLEJTE

Určitě každý, kdo se jen trochu zajímá o počítače, zaslechl něco o HTPC ( Home Theatre PC ) a málokoho tato koncepce nechala klidným. Myšlenka spojení domácího počítače s přehrávačem DVD v lepším případě i rekordérem je na první pohled lákavá. Každý domácí počítač s DVD mechanikou je v podstatě i DVD přehrávačem a ve spojení s TV kartou i DVD rekordérem.

Hlubší zamyšlení nás ale přivede na několik úskalí. Monitor – těžko budeme pracovat na počítači a používat jako monitor obrazovku televizoru, takže počítač by měl být umístěn tak, abychom mohli jedním kabelem připojit televizor, druhým monitor ( a s tím souvisí mnoho dalších kompromisů, vzdálnost TV od PC, umístění pracovního stolu, současné přehrávání DVD a práce na PC apod. ), ovládání HTPC – obtížně se dnes u DVD přehrávače obejdeme bez dálkového ovládání, spotřeba a obsluha – jen s těmi neúspornějšími komponenty dosáhneme srovnatelné spotřeby jako samostaný DVD rekordér.

A také odpověď na otázku, co je levnější, není jednoduchá.Rozšíření domácího PC o komponenty umožňující využít jej jako HTPC není nákladné, v podstatě potřebujeme jen TV tuner a program, navíc ne za všechny programy pro HTPC musíme zaplatit. Program Windows má své Media Center, které jsou součástí některých verzí Windows, Nero má svůj program Nero Home, free program Media portal pracuje bezvadně, je v češtině a existuje k němu spousta skinů, příznivci LINUXu mají k dispozici neméně propracovaný MythTV. V této variantě nás přijde HTPC levněji než nákup samostatného DVD rekordéru.

httpv://youtu.be/dCu-aaGDOME
Ukázka obsluhy: YouTube.com

Postupem času však zjistíme, že by to chtělo samostaný PC jako HTPC, skříň počítače, která se alespoň trochu podobá rekordéru a lze ji zasunout do TV stolku pod televizor ( samostatná slušná skříň renomovaného výrobce včetně dálkového ovládání stojí stejně jako levnější DVD rekordér ), dálkové ovládání místo klasické klávesnice a myši, opravdu tiché komponenty a s cenou jsme úplně někde jinde. To nemluvím o takových „muškách“ jakými jsou, že nám HTPC, jako většina PC občas zamrzne, ne každá TV karta umí počítač probudit a uspat, abychom si mohli nahrávat pořady kdykoli a nemuseli mít PC stále zapnuté, ovládání i přes dobrý program pro HTPC nebude nikdy tak intuitivní a jednoduché, jako u jednoúčelového DVD rekordéru. HTPC má zase obrovskou výhodu v upgrade, výměnou mechaniky nás nezaskočí nástup Blue Ray ani HD DVD, máme-li plný harddisk, není nic jednoduššího než přidat druhý, nebo provést výměnu za větší.

httpv://youtu.be/2g6MhSe3oAM

Ukázka obsluhy – DEMO: YouTube.com
Pro mnohé je důležitá i možnost změny software, možnost konfigurace podle požadavků, použití HTPC jako herní konzole nebo bezproblémové přehrání jakéhokoli audio a video formátu. Jsem přesvědčený,že při současných cenách DVD rekordérů a s přihlédnutím k snadnému ovládání si bude HTPC do běžných domácností hledat cestu velmi obtížně, pro každého počítačového fandu je to ale výzva, která jej nenechá jan tak klidně spát.

Odkazy na weby a články, které se úskalími HTPC zabývají velmi podrobně:

SDÍLEJTE