Cobot: Technologicky vyspělý kolaborativní robot

Cobot: Technologicky vyspělý kolaborativní robot

SDÍLEJTE


Chobot, robot, cobot. Podobná slovíčka, nicméně jejich význam je naprosto rozdílný. Ta první dvě znají všichni. Víte ale, co označuje třetí pojem? Pokud ne, je na čase se vzdělávat. S coboty se totiž dost možná budete již brzy ve svém zaměstnání potkávat i vy. Technologie se šíří rychle.

Lidé 21. století mají k dispozici spoustu vymožeností, o nichž se jejich rodičům ani nesnilo. K robotům jsou ale přesto ještě stále trochu skeptičtí. Považují je spíš za hrdiny sci-fi filmů a povídek než za něco, co nám v dnešní době už běžně pomáhá. Přitom továrny i výrobní haly jsou jich plné. Ano, i tady u nás v ČR.

Roboti nemusí brát lidem práci

Roboti v továrnách a lidé bez práce. Věříte v tento osud? Pak jste na omylu. Roboti se již do výroby integrují, přesto je pracovní síly nedostatek. Oni totiž nezvládnou pracovat úplně sami. Někdo je musí naprogramovat, rozumět jim a pomáhat. Robot nemusí být nutně rivalem, který nahradí vaši pozici, může se stát vaším kolegou. V takovém případě by se však měl nazývat cobot.

Coboti neboli kolaborativní roboti lidem neberou práci. Oni s nimi spolupracují. Nemusí kolem nich být klec, jsou přímo navrženi tak, aby si s lidmi navzájem vypomáhali. Plní opakující se nebo rizikové úkoly, chovají se bezpečně a k lidem jsou citliví. Umí třeba i reagovat na lidský dotyk. A to jsou přesně důvody, proč jsou ve firmách tak rozšíření.

Ani nevíte, kde všude byste coboty našli

Cobot vlastně není žádný velký kolos. Obvykle se jedná jen o plně otáčivé rameno, které nezabere příliš prostoru. Ostatně kolaborativní roboti jsou určeni jak do velkých, tak středních a menších firem. Nahrávají tomu i příznivá cena a snadná instalace. Coboty byste našli například ve firmách jako Continental Bajaj auto, Orkla foods či Paradigm electronics. Pomáhají s různými úkoly od leštění přes obsluhu strojů až po balení a paletizaci.

Vytvářejí náskok před konkurencí

Zavedení moderních technologií ve firmě vždycky něco stojí. Coboti se ale jednoznačně vyplatí, protože na rozdíl od lidských zaměstnanců nejsou nikdy nemocní, nepotřebují dovolenou, nemají špatný den a fungují dlouhá léta konstantní rychlostí. Nic takového po žádném člověku nemůžete chtít.

Cílem cobotů není připravit lidi o práci, nýbrž pomáhat jim. A přesně s touto filozofií je do firem po celém světě dodává společnost Universal Robots. Jejich coboti z řady e-Series přichází se superrychlou návratností investic a mnoha dalšími výhodami. Zákazníkům se líbí především:

· Krátká doba návratnosti, někdy pouhých 34 dní.

· Za pouhou hodinu je cobot vybalen, naprogramován a připraven k použití.

· Je na ně k dispozici více než 10 aplikací, které zajišťují snadnou automatizaci téměř jakékoliv činnosti.

· 80 % cobotů z e-Series funguje bez jakýchkoliv zábran, pro lidi jsou bezpeční.

· Jsou lehké, dají se snadno přemístit a přeprogramovat na jinou činnost.

V rámci produktové řady e-Series jsou dostupné modely UR3e, UR5e a UR10e. Liší se velikostí, dosahem a maximálním zatížením. Všechny jsou ale snadno nastavitelné a programovatelné. O jednoduchost jde především.

Universal Robots nabízí komplexní řešení

Cobota si může do firmy pořídit i ten, kdo s robotikou nemá naprosto žádné zkušenosti. Universal Robots poskytuje online školení a také software, s nímž je programování cobotů daleko jednodušší. Vlastně má celý ekosystém Universal Robots+, v rámci nějž jsou dostupné nejrůznější nástroje, software a doplňky – třeba další části, které se dají přimontovat na základní rameno.

Universal Robots působí celosvětově a ČR není výjimkou. Také u nás má několik svých distributorů, coboti se na našem území začínají pomalu rozšiřovat. Možná by i za vás mohli dělat nějakou nebezpečnou či nudnou opakující se činnost.

 

SDÍLEJTE