Ether a Ethereum: co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?

Ether a Ethereum: co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?

SDÍLEJTE

Ether je druhou nejrozšířenější a největší kryptoměnou, hned vedle Bitcoinu. Ethereum a Ether spolu blízce souvisí, avšak existuje mezi těmito pojmy významný rozdíl, a proto by se neměly zaměňovat.

Ethereum vs. Ether

Ethereum lze popsat jako decentralizovaný internet.

Podle Investopedia používá Ethereum blockchain k uchovávání osobních dat a záznamy o finančních transakcích. Ideálně by Ethereum jednou bylo schopné uchovávat vaše osobní data bez nebezpečí zneužití třetích stran.

Ethereum také stále více podporuje tzv. dApps, což jsou decentralizované aplikace. Jedná se v podstatě o normální aplikace, akorát, že fungují na blockchainu a využívají pro své fungování smart contracts. Jelikož jsou decentralizované, nejsou kontrolované žádnou řídící institucí. DApps tak nabízí řadu výhod:

  • ochrana proti cenzuře
  • dají se do nich zakomponovat kryptoměny
  •  neměly padat jako běžné aplikace

Ether je spíše považován za token nebo kryptoměnu podobně jako Bitcoin nebo Litecoin. Je to „palivo“ pro používání zmíněných dApps na Ethereum (ethereum.org).

Ether se také v mnohém liší od Bitcoinu. Například v tom, že zatímco Bitcoin má omezenou rezervu (21 milionů), Ether nemá nastavený žádný strop. Každý rok se ho vytěží kolem 18 milionů (Investopedia).

Ethereum také plánuje přejít na algoritmus proof-of-stake, který je energeticky méně náročný než proof-of-work a má tak menší negativní dopad na životní prostředí. Tento přesun se má konečně stát tento rok a Ethereum se tak bude nazývat Ethereum 2.0.

Ether tedy funguje jako palivo nebo platba za používání decentralizovaných aplikací a jiných transakcí probíhajících na síti Ethereum. Ethereum má za cíl stát se globálním decentralizovaným počítačem, který by lépe ochraňoval osobní data před hackery.

 

 

SDÍLEJTE