Firem, které sledují činnost zaměstnanců na PC přibývá

Firem, které sledují činnost zaměstnanců na PC přibývá

SDÍLEJTE
By: Phil Manker

Celkem 58 firem se nevěnuje cílenému sledování činnosti zaměstnanců při práci na firemních počítačích, kontrol ale přibývá. Informace vycházejí z šetření mezi více personalisty tuzemských firem a z dotazování mezi uživateli jednoho z pracovních portálů.

Z odpovědí 215 personalistů českých firem vyplynulo, že ve 26 procentech tuzemských organizací dochází k monitoringu činnosti zaměstnanců na firemních počítačích. Naopak firem, které uvedly, že se cílenému sledování činnosti zaměstnanců při práci na firemních přístrojích nevěnují, je více než polovina (58 procent). Zbylých 16 procent organizací dosud práci zaměstnanců na PC nemonitoruje, zvažuje však zavedení takových kontrolních opatření.

„Lidé se na firemních počítačích v pracovní době mimo své povinnosti nejčastěji věnují komunikaci v sociálních sítích a prostřednictvím programů pro rychlé zasílání zpráv či vyřizování soukromých e-mailů. Výjimkou nejsou ani on-line nákupy nebo třeba hraní nenáročných webových her,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC.

„Lidé nejsou stroje a zejména při duševní práci se nemohou po celou pracovní dobu stoprocentně věnovat pouze svým povinnostem, v některých případech však může být posun ve využití služebních PC k nepracovním účelům extrémní. Snaha firem udržet jistou hranici je v tomto světle zcela oprávněná,“ doplnil mluvčí.

V dotazování mezi 1788 uživateli pracovního portálu celkem 56 procent respondentů přiznalo, že čas od času nastane situace, kdy se v zaměstnání při práci na PC nevěnují pouze svým pracovním povinnostem. Jen 14 procent lidí uvedlo, že počítač pro nepracovní účely využijí jen v mimořádných případech (povinné platby přes internetové bankovnictví apod.). Necelá pětina (18 procent) odpovídajících potvrdila, že se v práci věnují pouze úkolům vycházejícím z jejich pracovní náplně. Na 12 procent lidí v dotazování uvedlo, že by PC občas využili pro nepracovní záměry, nicméně právě strach z monitoringu a následných postihů jim v tom brání.