Hacking: Jsou současní hackeři ještě hackery?

Hacking: Jsou současní hackeři ještě hackery?

SDÍLEJTE
By: mikael altemark

V současné době se v souvislosti s takzvaným bojem proti pirátství snaží protestovat lidé kolem hackerské skupiny Anonymous. Nebudeme rozebírat právo na tyto protesty ani nic podobného. Pojďme se spíš podívat kdo je hacker a zda ti co jsou jimi nazýváni jsou ještě vůbec hackery.

Wikipedia o tom kdo je hacker píše:

Hackeři jsou počítačoví specialisté či programátoři s detailními znalostmi fungování systému, dokážou ho výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb. V masmédiích se tento termín používá pro počítačové zločince a narušitele počítačových sítí, kteří se ale správně označují termínem cracker. Dnes jsou oba pojmy často zaměňovány a pro pojem blízký původnímu významu se používají také termíny geek, guru, nerd.

V užším významu se slovo hacker často používá ve významu průnikář, tedy osoba, která svoji odbornou převahu používá k průniku do systému nebo obecně k získání většího vlivu, než jaký měla předtím. Takoví hackeři své znalosti tají nebo si je vyměňují jen mezi sebou. Obvykle se označují jako „Black hat hackeři“.

A tady je asi zásadní omyl současných médií které titulky upozorňují, že „Hackeři napadli…“ a podobně. Tyto útoky s hackováním nemají prakticky nic společného. Současné útoky nejsou v podstatě nic jiného než automatické posílání spousty dotazů v jednu chvíli na server (vlastně automatické návštěvy), které server přetíží a ten je nucen restartovat. To se děje podle potřeby dokola a web je tak nedostupný.

Pokud půjde o útok, který spočívá v přetížení serveru, tak proti tomu obrana prakticky neexistuje.

Na druhou stranu je asi lepší mít chvíli „schozený“ web, než úplně smazaný, či nahrazený obsah jiným. Mnoho lidí se snaží napodobit hackery tím, že škodí na různých stránkách (právě třeba tím, že je smažou), čtou cizí maily nebo posílají mailbombery, a tím se dnaží dokázat, že prostě „něco“ umí. Tito lidé, kteří takto stále škodí, se nemohou nazývat hackery. Jsou to crackeři, se kterými skuteční hackeři nechtějí mít nic společného.

Kdo je tedy vlastně „pan“ Hacker?

Hackerův manifest tvrdí, že hackeři hackují, protože je to pro ně způsob jak se učit a protože jsou frustrováni a znuděni vzdělávacím systémem.

Hacknout – proniknout do počítačů a počítačových sítí.

Hacker je většinou někdo, kdo se nějak odlišuje od okolí, ale nemusí to být vzhledem! Hackeři mívají většinou jiné morální hodnoty a názory, které, přiznejme si, většinou zavánějí anarchismem. (Anarchismus sám o sobě nemusí být špatný, horší je to s těma lidma, co chodí po městech a rozmlátí všechno, co jim přijde pod pařáty).

Původní hackeři z velké části přispěli ke zrodu počítačové sítě Internet či hnutí svobodného software, jako např. GNU.

SDÍLEJTE