Jak vlastně funguje noční vidění?

Jak vlastně funguje noční vidění?

SDÍLEJTE

Říká se, že kočky skvěle vidí v noci. Lidské oko však pro noční vidění uzpůsobené není. Pokud se chceme v noci vydat na túru, musíme si vzít čelovku a posvítit si. Jak ovšem fungují kamery s termovizí a další zařízení, jež jsou schopná vidět i v noci?

V podstatě existují dva typy přístrojů. Jedná se o přístroje pro noční vidění a o termovizi. Fungují na odlišných principech, trochu se podíváme na oba z nich.

Kouzlo nočního vidění

Přístroje pro noční vidění jsou schopné využívat zbytkové světlo, jež lidské oko nedokáže dokonale zpracovat. Fotony putují do fotonásobiče, tady se změní na elektrony, jsou znásobeny a usměrněny k obrazovce. Následně se promění ve viditelné světlo, které vidí lidské oko v hledáčku.

Pro noční vidění se prodávají monokuláry, binokuláry, digitální zaměřovače, předsádky, zasádky.

Zajímavost: Kočky, žraloci, sovy, krávy i koně. Ti všichni mají odrazovou plochu za sítnicí, světlo projde receptor dvakrát a v noci vidí daleko lépe než my. Všimněte si někdy, že ve tmě jejich oči září.

Princip termovize

Noční vidění tedy zesiluje zbytkové světlo, jež není dostatečné pro lidské oko. Termovize funguje na jiném principu a díky tomu je schopná pracovat i v naprosté tmě. Nepotřebuje zbytkové světlo, místo toho zaznamenává infračervené (tepelné) záření.

Každé těleso, které má vyšší teplotu než absolutní nula (-237,15 °C) vydává tepelné záření. Detektor ho zachytí a přemění na termogram, tedy termovizní obraz.

Jaké zařízení tedy vybrat?

Základní poučka je jednoduchá. Jestli potřebujete dobře vidět v šeru, kde už lidské oko nestačí, bude dobrou volbou noční vidění. To funguje obvykle i v noci, když vidíte světlo měsíce apod. Do úplné tmy jsou nutné termovizní přístroje.

Nejste-li si jistí správným výběrem, neváhejte se poradit s odborníky. Vše vám rádi vysvětlí například v e-shopu Infoto.cz. Neváhejte zavolat, telefonicky to vykomunikujete lépe.

SDÍLEJTE