Jak vytvořit z rodinného domu inteligentní domácnost?

Jak vytvořit z rodinného domu inteligentní domácnost?

SDÍLEJTE

V dnešní době jste jistě zvyklí používat řadu technologických prvků, které vám dokážou výrazně zjednodušit život. Kromě osobních věcí se dají tyto technologie využít také přímo v domácnostech. Vytvoření smart home, tedy inteligentní (chytré) domácnosti, přitom nemusí být nijak složitou záležitostí.

Co je chytrá domácnost?

Pod pojmem chytrá domácnost si lze představit spoustu věcí. Obecně jde o to, že jsou v ní zakomponované prvky, které usnadňují obsluhu spotřebičů a zařízení, jež jsou součástí vašeho domova. Přispívají rovněž ke snížení energetické náročnosti, takže vám v konečném důsledku mohou šetřit provozní náklady.

Jaká zařízení se dají v rámci smart home použít?

Pakliže si doma chcete vytvořit moderní inteligentní domácnost, je ideální, začnete-li na tento fakt myslet už při samotném zařizování rodinného domu. Je praktické v něm využít kupříkladu moderní systémy, díky nimž se stane objekt méně závislý na centrálních dodávkách energií. Typicky se jedná třeba o tepelná čerpadla, jež k ohřívání vody a vytápění získávají energii z obnovitelných přírodních zdrojů – vody, vzduchu nebo země. Dalšími zařízení, jimiž získáte větší nezávislost, jsou solární panely, rekuperace tepla atd.

Apple homekit

Smart home není jen o špičkových moderních systémech. Jde rovněž o způsob, jakým je ovládáte. Ukázkou je Apple homekit, což je aplikace, s níž propojíte spotřebiče s vaším chytrým telefonem, tabletem či notebookem, pokud využívají operační systém iOS. Následně můžete snadno a z velké vzdálenosti ovládat například zatahovací rolety, kamery, termostaty, osvětlení v jednotlivých místnostech, případně další zařízení a prvky v domácnosti. Produkty pro vytvoření smart home domova přináší třeba značka Fibaro. Nyní jsou již dostupné také v Česku, a to u vybraných prodejců.

SDÍLEJTE