Koupit tablet, netbook, nebo chytrý mobil?

Koupit tablet, netbook, nebo chytrý mobil?

SDÍLEJTE
By: Siddartha Thota

Tablety jsou tenké přenosné počítače s připojením k internetu. Lze je považovat za jakési hybridy mezi netbooky a chytrými telefony, obvykle však neumožňují klasické telefonování. V nákupním průvodci poradíme, k jakým účelům jsou vhodné, jaké mají slabiny a na co se při výběru zaměřit.

Jsou sice větší než chytré telefony, ale některé věci s nimi sdílejí. V první řadě to je způsob ovládání pomocí dotykového displeje, hlavní roli tedy hrají dotyky a tahy prstů. Neliší se ani principy stahování aplikací z online obchodů přímo do zařízení (obvykle za malý poplatek). Od notebooků a netbooků se liší nepřítomností fyzické klávesnice, delší provozní dobou (v ideálních případech), také jsou tenčí a lehčí. A obvykle nefungují na bázi klasických Windows.

Tablety jsou zařízení primárně určená pro zábavu, komunikaci přes internet a interaktivní konzumaci informací a multimédií. Surfování po webu, čtení textů, novin, časopisů i knih, sledování videa, ale také chatování, (video)hovory s přáteli či hraní her – to jsou jen některé příklady toho, co lze s tablety dělat.

Jsou ideální pro čtení elektronických knih?

Ano i ne, záleží na okolnostech a preferencích. Podsvícené a na přímém světle se lesknoucí displeje nejsou úplně vhodné pro dlouhé čtecí seance, neboť mohou vést k únavě očí. Zraku příjemnější jsou čtečky knih s displeji na bázi elektronického inkoustu a to zejména pro čtení ve velmi světlých podmínkách a na přímém slunci. Ale proti gustu žádný dišputát.

Nepřítomnost myši a klasické klávesnice znamená, že tablety nejsou zcela ideální pro plnohodnotnou práci (zejména s texty a tabulkami). Nicméně za jistých podmínek mohou být použity i pro takové účely. Na trhu jsou modely dodávané s odnímatelnou klávesnicí, k jiným tabletům lze takovou klávesnici dokoupit. Většina tabletů také umožňuje připojení externí klávesnice přes USB nebo bluetooth.

Kancelářské aplikace jsou k dispozici jak pro iPad, tak pro tablety s Androidem. Modely s Windows 7 pak nabízejí možnosti jako klasické počítače. Nicméně právě Windows 7 nejsou pro dotykové ovládání tabletů vhodné, a také jejich nižší výkon nestačí na za všech okolností dostatečně plynulý běh Windows. Pokud chcete přenosný pracovní počítač, uděláte lépe, sáhnete-li po notebooku nebo netbooku.

Srovnání tabletů, chytrých telefonů a netbooků

Tablety

+ přenosné; rychle za zapínají; mnoho aplikací; vhodné pro většinu běžných úkonů; provozní doba (u těch lepších)

jsou poměrně drahé; některé nemají 3G modul; psaní delších emailů a dokumentů není bez klávesnice zcela pohodlné

Chytré telefony

+ vejdou se do kapsy a můžete je mít neustále při sobě; 3G konektivita, díky které můžete téměř kdekoliv používat internet; mnoho aplikací

malý displej, kvůli kterému není brouzdání, čtení či sledování videa tak pohodlné; psaní delších emailů a dokumentů není snadné; provozní doba

Netbooky

+ vhodnější pro práci s dokumenty, tabulkami, emaily; velký úložný prostor; pro uživatele PC známé prostředí – obvykle Windows 7; lze snadno přenášet soubory pomocí USB flash disků a pracovat se složkami

těžší než tablety; chvíli trvá, než se zapnou; připojení přes 3G vyžaduje externí zařízení; provozní doba

Tablety podrobně

Jak s tabletem na internet?

Každý tablet se k internetu připojuje přes lokální wi-fi síť, některé i přes mobilní síť 3G. Modely s 3G lze obvykle pořídit i v levnější variantě pouze s wi-fi. Výběrem modelu bez 3G sice ušetříte jak na samotném zařízení, tak na poplatcích za mobilní internet, ale poněkud tím omezíte využití těchto na internetu do značné míry závislých zařízení.

Pokud ovšem vlastníte chytrý telefon, tablet s 3G dost možná nepotřebujete. Mnoho chytrých telefonů totiž dokáže sdílet připojení k internetu přes wi-fi (funkce zvaná wi-fi tethering). Majitelé vhodného telefonu tak mohou sáhnout po tabletu bez 3G, aniž by byli o mobilní internet ochuzeni a navíc nebudou muset platit dva datové tarify pro každé zařízení zvlášť.

Operační systém tabletů

Operační systém, na kterém tablet běží, by měl při výběru hrát důležitou roli. Přestože každý operační systém má své specifické vlastnosti, klady i zápory, základní principy ovládání jsou u většiny tabletů obdobné.

iOS

Operační systém iPadu, který nalezneme i v telefonech iPhone a multimediálních přehrávačích iPod Touch. iOS má velmi jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní, takže se systémem se velmi rychle naučí pracovat i naprostý laik. Jedním z klíčů k úspěchu iPadu je obchod s aplikace App Store, který nabízí tisíce aplikací a her všech druhů. I ostatní tablety mají vlastní obchody s aplikacemi, nicméně šíře a kvalita nabídky v App Storu je zatím nepřekonaná.

iOS je uzavřený operační systém. Paměť nelze rozšiřovat pomocí paměťových karet a k nahrávání obsahu je třeba využívat programu iTunes. iPad nelze připojit k počítači jako externí úložiště a klasicky do něj soubory a složky přetahovat. Aplikace nelze získávat z jiných zdrojů, než je oficiální App Store. Každá aplikace je před publikací zkontrolována Applem a tak je riziko škodlivých programů naprosto minimální.

Internetový prohlížeč nepodporuje Flash, technologii, která pohání řadu online video přehrávačů a interaktivních animovaných částí některých webových stránek. Namísto prvků vyžívajících Flash se tak na webu zobrazuje prázdné místo. Řada webů využívajících Flash však nabízí aplikace, které tento problém obchází.

iOS vypadá i funguje dobře, nenabízí však příliš možností úpravy svého vzhledu. Můžete měnit obrázek na pozadí a pořadí ikon aplikací a tím to víceméně končí.

Android

Na některé z verzí Androidu běží většina konkurentů iPadu. Jedná se o systém, jehož vzhled mohou výrobci upravovat pro potřeby svých zařízení. Některé levnější tablety běží na verzi Android 2.1 nebo 2.2, které byly původně určeny pro chytré telefony. Větší počet tabletů pak běží na novějších verzích, které jsou optimalizovány pro tablety, mají více funkcí a celkově se ovládají a fungují lépe.

V porovnání s iOS je pro laiky Android o trochu méně intuitivní, ale po „osahání“ se i tento operační systém ovládá pohodlně. Nabízí také více možností úpravy vzhledu uživatelem. Novější verze například přinášejí tzv. widgety neboli miniaplikace, které umožňují umístit na plochu například malé okno s náhledy nejnovějších e-mailů, předpovědí počasí a podobně.

Android je oproti iOS otevřenější systém. Aplikace lze získávat z různých zdrojů, ne nutně jen z oficiálního obchodu. Uživatelé Androidu také mohou po připojení tabletu k PC přímo přistupovat ke složkám se soubory. Zařízení s Androidem často dovolují rozšiřovat kapacitu pomocí paměťových karet. Díky tomu je výměna dat mezi tabletem a počítačem flexibilnější. Android dále poskytuje širší kompatibilitu s různými formáty videa, zatímco v iOS je často pro jejich přehrání potřeba stáhnout speciální aplikaci. Android je zkrátka vhodnější pro uživatele, kteří chtějí mít nad svým zařízením větší kontrolu a uzavřená architektura iOS jim nevyhovuje.

Obchod s aplikacemi Android Market nabízí úctyhodný počet aplikací, ačkoliv kvality App Storu od Applu nedosahuje. Na rozdíl od iOS nejsou aplikace v Android Marketu předem kontrolovány, každý tedy může v obchodu publikovat cokoliv. To přináší riziko špatně fungujících či škodlivých aplikací. Naštěstí Google provádí v Android Marketu zpětnou kontrolu na základě stížností uživatelů a může aplikace dodatečně odstranit. Vzhledem k mnoha zařízením s různými specifikacemi také není zaručené, že všechny aplikace poběží dobře na všech zařízeních.

Ne všechny tablety s Androidem však umožňují přímý přístup do Marketu. Google stanovil určitá kritéria a když je zařízení nesplňuje, musí se na to jít jinak. Proto někteří výrobci přišli s vlastními obchody, ale jejich nabídka je v různé míře limitovaná a často v nich nenajdete aplikace, které hledáte. Z alternativ k Marketu vychází nejlépe AppsLib přístupný z některých modelů Archos. Obsahuje dobrý výběr aplikací z Android Marketu, ale přeci jen za ním pokulhává. Jasně nejhorší je Toshiba Market a ZiiStore. Nejenže v nich nenajdete mnoho aplikací, většina z nich ani není zajímavá.

Windows 7

Tabletů s Windows 7 není mnoho. Jde o stejný systém, který nalezneme v klasických stolních i přenosných PC. Výhodou je možnost používat stejné programy jako na počítači, ale protože nebyl tento systém navržen pro tablety, je jeho používání na těchto zařízeních značně nepohodlné. Obsluha Windows 7 je uzpůsobena pro klávesnici a myš, ne pro dotykové displeje. Například ovládací prvky jsou na displejích tabletů příliš titěrné. Nepraktická je také virtuální klávesnice. Sice je „plovoucí“ a můžete jí přesouvat po celém displeji, ale najít pro ni vhodnou pozici není snadné, protože neustále brání výhledu na ostatní okna. Výkon tabletů také často nestačí na zcela plynulý chod Windows 7. Chystané Windows 8 budou v těchto ohledech jistě lepší.

BlackBerry Tablet OS

Tablet BlackBerry PlayBook běží na vlastním operačním systému Tablet OS. Samotný operační systém není špatný, ale trpí několika slabinami. Abyste mohli používat důležité funkce jako e-mailový klient nebo kalendář, musíte mít telefon Blackberry. A nabídka aplikací je v porovnání s iOS a Androidem poněkud tristní.

Displej tabletů

Velikosti displejů se pohybují od pěti do zhruba deseti palců. Displeje nejmenších modelů nejsou o moc větší než u chytrých telefonů, kvůli čemuž se na nich nečte tak pohodlně. Pro surfování, čtení či sledování videa jsou nejlepší velké deseti palcové displeje.

Ovšem pouze velikost displeje není vším. Další důležitý aspekt je kvalita barev a jas i kontrast displeje za různých světelných podmínek. Určitou nevýhodou vlastní všem tabletům je horší viditelnost na přímém slunci a také lesklé odrazivé povrchy obrazovek. V tomto ohledu nejsou mezi jednotlivými modely výraznější rozdíly.

Některé displeje mají omezené pozorovací úhly; to poněkud omezuje pohodlí při jejich používání, protože s takovými tablety nemůže zaujmout tolik pozic. Musíte je mít namířené přímo na obličej, jinak dojde ke značné ztrátě kvality obrazu.

Velkou roli hraje citlivost, přesnost a rychlost reakce dotykového displeje. Většinou tyto parametry nebývají problematické. Některé lacinější modely však mají rezistivní (tlakové) displeje, které nereagují na pouhý dotyk, ale je třeba vůči nim vyvíjet určitý tlak. Tato technologie není pro ovládání založené na víceprstých gestech a tazích prsty zcela vhodná a v testu takové displeje nezískaly dobré známky.

Velikost a váha tabletů

Většina tabletů má tloušťku zhruba jeden centimetr, v batohu nebo tašce tedy nezaberou příliš místa. Některé váží téměř jeden kilogram, což už je na pováženou, ale většinou se hmotnost pohybuje mezi 500 až 700 gramy. Přesto váží více než běžný časopis nebo kniha v paperbackovém vydání; tady stále vidíme prostor pro zlepšení. Není od věci si před koupí vyzkoušet, jak se tablet drží. Kromě váhy se na pohodlném držení podílí také design a použité materiály.

Provozní doba tabletů

Jak potvrdil i test, výdrž baterií tabletů se model od modelu může výrazně lišit. Provozní doba tři nebo čtyři hodiny není mnoho, nejlepší modely ovšem vydrží kolem deseti hodin. Chcete-li vybití baterie oddálit, můžete snížit jas displeje, další úsporu energie přinese vypnutí wi-fi, 3G či bluetoothu.

Vnitřní paměť tabletů

Většina tabletů je k dostání ve variantách s různou velikostí paměti. Pokud plánujete jen surfovat po internetu, bohatě postačí 16 GB, ale jestliže chcete v tabletu skladovat videa a hudbu, pak je na místě zvážit model s větší kapacitou. Je dobré vědět, že část paměti zabírá operační systém (několik GB, v případě Windows 7 pak přes 10 GB). Poměrně nenákladné rozšíření kapacity umožňují paměťové karty, ovšem ne všechny tablety je podporují.

Někteří následují špatný příklad Applu a vybavují tablety vlastním typem konektoru, který vede k nutnosti používat pro připojení k počítači a nabíjení speciální výrobcem dodávaný kabel. V případě jeho ztráty nebo poškození si připlatíte.

Tablety Apple a Samsung sice nemají HDMI konektor, ale rádi vám draze prodají adaptéry, které tento způsob připojení umožní.

Fotoaparát a videokamera v tabletech

Většina tabletů je vybavena přední webkamerou s nízkým rozlišením vhodnou pro videohovory a fotoaparátem/videokamerou s vyšším rozlišením na zadní straně přístroje. Kvalita těchto fotoaparátů/videokamer se liší, například u iPadu 2 je velmi nízká. Na druhou stranu velikost a tvar tabletů činí fotografování dost nepohodlným. Pro kompaktní fotoaparáty ani pro chytré telefony v tomto ohledu nepředstavují tablety vážnou konkurenci.

SDÍLEJTE