Mobily s Androidem špehují desítky milionů uživatelů, čtou i SMS

Mobily s Androidem špehují desítky milionů uživatelů, čtou i SMS

SDÍLEJTE
By: Vernon Chan

Mobilní telefony s nejrozšířenějším operačním systémem Android mají zatím asi nejzávažnější problém. Jejich software špehuje doslova každý krok, který majitel telefonu udělá, informoval v pondělí server Mobil.cz.

Bezpečnostní experti odhalili, že desítky milionů mobilů s Androidem hlásí mobilním operátorům doslova vše, co s nimi uživatelé dělají, a to včetně obsahu textových zpráv, napsal Mobil.cz. Operační systém Android přitom v současnosti používá polovina telefonů.

Americký vývojář a bezpečnostní expert Trevor Eckhart objevil závažnou bezpečnostní chybu, která se týká desítek milionů mobilních telefonů. Situace je o to složitější, že zatím není jasné, jak přesně určit, které mobilní telefony jsou postiženy.

Problém se týká především mobilních telefonů s operačním systémem Android, ale i řady dalších přístrojů, údajně včetně telefonů BlackBerry, Nokia a mnoha dalších. Základem celého problému je software společnosti Carrier IQ, který výrobci do svých telefonů často standardně zabudovávají. Tento software je určen k tomu, aby sledoval technické parametry telefonu za chodu a byl schopen výrobcům a mobilním operátorům podávat informace o tom, jak uživatelé své telefony vytěžují a jak s nimi zacházejí, jak například dochází k různým pádům aplikací nebo telefonních spojení a podobně. Všechna tato data mají sloužit k tomu, aby výrobci i operátoři mohli své produkty vylepšovat. Software je zabudován hluboko v operačních systémech telefonů a uživatel se o jeho existenci vůbec nedozví. Program nelze vypnout, spouští se automaticky při startu telefonu a svou činnost včetně posílání informací provádí i ve chvíli, kdy je připojen pouze přes wi-fi a nemá přístup do sítě operátora.

Podle aktuálních testů se problémy vyhnuly například telefonům značky Nokia nebo aparátům s operačním systémem Windows. Bez problémů je tentokrát i iPhone, který už v minulosti potíže se špionážním softwarem měl.

SDÍLEJTE