Typy magnetických spínačů: Od nejjednodušších po složité

Typy magnetických spínačů: Od nejjednodušších po složité

SDÍLEJTE

Magnetické spínače jsou tu s námi už dlouhou dobu. Během desítek let ale ušly dlouhou cestu a na trhu tak můžeme najít celou řadu různých výrobků.

Jednoduché magnetické spínače

Mezi nejjednodušší magnetický spínač patří jazýčkový kontakt ve skleněném zátavu. Jedná se o základní provedení, které pořídíte v každém specializovaném obchodě. Jeho princip je snadno pochopitelný. Kontakt z magnetického materiálu se při přiblíženě k magnetu sepne. Na trhu ale naleznete i verze, které dělají přesný opak – tedy že se při kontaktu rozepnou.

Jazýčkový kontakt ale není jediný magnetický spínač, který se dá pořídit. Jak jsme řekli na samotném začátku, jedná se o nejjednodušší variantu. Často se tedy setkáte se sofistikovanějším třívývodovým přepínacím kontaktem. V některých případech narazíte dokonce i na čtyři kontakty, všechny spelečně v jednom zátavu.

Doba pokročila

Magnetický spínač se třemi nebo čtyřmi vývody disponuje velmi vysokou životností. Může za to především materiál kontaktů a interní plyn, který udržuje celý systém v chodu. Pochlubit se navíc může i velkou rychlostí. Je vypočítáno, že takovéto magnetické spínače mohou teoreticky sepnout až 1000x za jednu sekundu. I díky tomu se v poslední době vrací opět do povědomí, i když před několika lety postupně téměř vymizely z trhu.

Dnešní doba navíc umožňuje vylepšit zavedené a časem prověřené magnetické spínače a ušít je přesně pro potřeby moderních podniků. Stařičké magnetické spínače se zátavou dlouhou asi tři centimetry a proudem jen v několika desítkách mA jsou tak minulostí. Dnešní spínače jsou mnohem menší a daleko výkonnější. Na řádově menších spínačích je možné udržet spínací proud až 0,5 A a napětí až do výše 200 V. Kontakt tak může přímo spínat i malé elektromotory a dá se použít například v amatérské robotice. Navíc je běžně dostupný za přijatelnou cenu, což z něj dělá ideálního kandidáta nejen při radovánkách s roboty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SDÍLEJTE