SDÍLEJTE

Dnes není nejmenší problém zjistit, kde se nachází vaše klíče, manželka, pes nebo automobil. GPS lokátory jsou poměrně běžnou záležitostí a v některých oblastech toho umí daleko více než jen sledovat polohu. Dokonalým příkladem je satelitní sledování vozidel. V reálném čase se dozvíte spoustu informací o autě, které jste poslali třeba někam do zahraničí, a zpětně ještě uvidíte hromadu přínosných statistik.

Jednou z firem, které se zabývají sledováním vozidel na vysoké úrovni, je britská Trakm8. Působí rovněž u nás v ČR, kde nabízí spoustu řešení od palubních kamer přes diagnostiku vozidel až po notifikaci dopravních nehod.

Všechno je o datech

Data. Big data. Informace. Právě to jsou klíče k tomu, aby se nám podařilo vybudovat svět plný moderních technologií. Firma Trakm8 data sbírá a analyzuje. Ročně shromáždí informace o asi čtyřech miliardách najetých kilometrů a pak je využívá k vytváření velmi zajímavých algoritmů. Dokáže předvídat různé věci, optimalizovat vozový park, hodnotit řidiče podle rizikovosti jejich stylu jízdy. V zahraničí se například běžně tyto údaje používají pro výpočet ceny pojištění. U nás si na integraci moderních principů budeme muset ještě chvíli počkat, avšak některé technologie jsou díky Trakm8 dostupné i českým zájemcům.

Nejde jen o sledování daného řidiče

Systémy pro sledování vozidel využívají nejčastěji přepravní firmy. Mají díky tomu přehled o tom, kde se nachází jednotlivé kamiony či dodávky, mohou analyzovat styl jízdy. Díky sledovacímu zařízení se dá zjistit, zda řidič během cesty překračoval maximální povolenou rychlost, jestli přehnaně brzdil apod. Velkou výhodou je také možnost sledovat zpoždění v reálném čase. Zákazníkovi, jemuž vezete zásilku, můžete dát vědět, že jsou na dálnici kolony, a tak váš kamion dorazí o hodinu nebo dvě později. Díky systému sledování vozidel tedy bude spokojenější nejen zaměstnavatel, ale i klienti.

Chcete se dozvědět, jaké úspory a výhody přináší GPS sledování vozidel? Více informací najdete přímo na webu společnosti Trakm8 – https://www.trakm8.cz/sprava-vozoveho-parku/sledovani-vozidel.

SDÍLEJTE